Severná Kórea minulý týždeň prvýkrát priznala „výbušnú“ epidémiu vírusu covid-19. Zdravotníci nariadili obyvateľom, aby na liečbu vírusu „kloktali“ slanú vodu, pretože zdravotnícke zásoby zostávajú obmedzené a program očkovania neexistuje, uvádza agentúra Reuters.
Vodca Kim Čong-un vyčítal zdravotníkom pomalú reakciu na boj s vírusom a nedostatok liekov, že sa k ľuďom nedostávajú rýchlo. Podľa štátnej tlačovej agentúry KCNA musel Kim mobilizovať armádny zdravotnícky zbor, aby „stabilizoval zásobovanie liekmi v meste Pchjongjang“.
V pondelok severokórejské zdravotnícke úrady oznámili, že horúčkou ochorelo viac ako 1,2 milióna ľudí a 50 z nich zomrelo.
Vzhľadom na to, že liečba pomocou covid-19 je veľmi obmedzená, štátne médiá ľuďom odporučili, aby používali antibiotiká, lieky proti bolesti a ďalšie prostriedky, ako je kloktanie slanej vody a pitie čaju z vŕbových listov.
Kim sa postavil do stredu pozornosti národného tímu pre boj s infekčnými chorobami a dohliada na každodenné schôdzky týkajúce sa epidémie, ktorá podľa jeho slov už spôsobila „veľké otrasy“.
Severná Kórea už 2,5 roka odmieta medzinárodnú pomoc a vakcíny. Bez okamžitej pomoci by v krajine s jedným z najhorších nemocničných systémov na svete mohla prudko vzrásť úmrtnosť a počet nakazených.
Väčšina ľudí v krajine zostáva neočkovaná a nemá silný imunitný systém kvôli zlému apetítu a zníženej životnej úrovni.
Kim si vzal príklad z Číny a vyhlásil celoštátnu výluku, aby šírenie nákazy zastavil.
Niektorí majú podozrenie, že Severná Kórea výrazne podceňuje počet nakazených a úmrtí.
„Keď ľudia zomrú, severokórejské úrady povedia, že zomreli na prepracovanie alebo prirodzenú smrťou, nie kvôli covid-19,“ povedal Nam Sung-wook, profesor na Kórejskej univerzite v Južnej Kórei, pre ABC News. Podľa neho Kim pravdepodobne bagatelizuje výskyt epidémie, aby ochránil svoju „dôstojnosť“.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie ponúklo zaslanie masiek, testovacích súprav a vakcín, ale Sever svojho južného suseda nepriznal.