Zo sveta

Zo škótskeho práva bolo odstránené slovo „matka“, muži teraz môžu rodiť deti

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Škótska vláda nedávno nariadila odstrániť slovo „matka“ z britského práva, pričom osobitnú pozornosť venovala pasážam týkajúcim sa materskej dovolenky matiek.

Predtým používaný termín bol zmenený na rodovo neutrálne slová ako manžel/ka, partner/ka, partner/ka a rodič/ka, pretože sa teraz má za to, že rodiť môžu aj muži.

Ukázalo sa, že na prvý pohľad nezmyselný pozmeňujúci a doplňujúci návrh bol podľa denníka Daily Mail predložený kabinetom Nicoly Sturgeonovej iba preto, aby získal body u najvplyvnejšej britskej lobistickej organizácie LGBTQ.

Stephen Nolan, jeden z najznámejších investigatívnych novinárov BBC, nedávno v podcaste predstavil dokumenty, z ktorých jasne vyplýva, že Leslie Evans, prvý tajomník škótskej vlády, rokoval so zástupcami mimovládnej organizácie Stonewall, skupiny pre práva LGBTQ.

Niekoľko týždňov trvajúce rokovania nakoniec vyústili do dohody medzi stranami, podľa ktorej škótska vláda odstránila slovo „matka“ zo znenia štátnej legislatívy výmenou za to, že lobistická organizácia venuje kabinetu významné miesto v Indexe rovnosti na pracovisku, ktorý hodnotia britské spoločnosti a vládne úrady podľa ich inkluzivity na pracovisku.

V súčasnej dobe je na prvom mieste v rebríčku mestská rada Newcastlu, nasledovaná bytovým združením Gentoo Group a hasičským zborom Cheshire. V Škótsku je v súčasnosti na 12. mieste iba Škótsko pre rozvoj zručností.

Hoci tento zoznam, ktorý existuje od roku 2011, nemá žiadne verejnoprávne dôsledky, pre podniky a štátne orgány je zaradenie naň prestížnou záležitosťou, pretože je prakticky nemožné ich obviniť z transfóbie alebo vylúčenia.

Je dôležité poznamenať, že na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám Nolan vo svojom programe tiež odhalil vládne dokumenty, podľa ktorých sa škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová v posledných rokoch zúčastnila miestnych sprievodov hrdosti iba a výhradne za účelom „urobiť dojem na sudcov v Stonewalle“ a získať pre škótsku vládu lepšie umiestnenie na vyššie spomínanom zozname.

Program tiež odhalil, že od apríla 2017 do minulého mesiaca poskytla škótska vláda organizácii Stonewall na grantoch nie menej ako 415 000 libier, čo naznačuje, že okrem „dobrých skutkov“ boli obrovské sumy použité aj na snahu získať u tejto organizácie body.

Stonewall na zverejnené dokumenty reagoval vyhlásením, že ich možno považovať za bigotný útok na charitatívnu organizáciu.

Podľa Petera Tatchella, vedúceho mimovládnej organizácie na ochranu práv, nie je podcast novinára BBC ničím iným ako „útokom transfóbnych jedincov na bezbrannú menšinu“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *