Známy lekár Slovákom: Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Veľké haló spôsobila vakcína od spoločnosti AstraZeneca, ktorú v niekoľkých krajinách pozastavili. Ide napríklad o Nórsko či Dánsko.

Na Slovensku máme prvý prípad úmrtia po očkovaní touto vakcínou. Umrela 38-ročná učiteľka Antónia, ktorá mala mať silné vedľajšie účinky a 14 dní po podaní vakcíny umrela. Priama súvislosť medzi očkovaním a úmrtím zatiaľ nebola potvrdená. Čakať sa má na výsledok pitvy.

Aj v iných európskych krajinách však zaznamenali podobné prípady. „Pravdou je, že napríklad Dáni pozastavili očkovanie touto vakcínou. Jednalo sa o preventívne opatrenie, keďže sa u pár zaočkovaných ľudí pozoroval vznik trombov, pričom jedna osoba zomrela. Podobným krokom zareagovali aj ďalšie štáty Európskej únie,“ uviedol farmaceut Marek Kajan z Očami farmácie, píše portál eReport.sk

Samotná britská spoločnosť AstraZeneca, ktorá vyrába vakcínu tvrdí, že nenašla žiadnu spojitosť medzi svojou vakcínou proti COVID-19 a zvýšeným rizikom výskytu krvných zrazenín. Za pravdu im dávajú aj naši zdravotníci. „Tu si treba uvedomiť, že ku vzniku trombov dochádza ako aj v zaočkovanej populácii, tak aj u nezaočkovanej. Problém by bol, ak by bolo riziko vyššie u ľudí, ktorí už sú zaočkovaní,“ upozorňuje farmaceut.

Lekár Milan Kulkovský vakcínu obhajuje: „Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju.“ Pripomína, že riziko vzniku krvnej zrazeniny po podaní vakcíny nie je vyššie ako u neočkovanej populácie. „Toto riziko sa ale výrazne zvyšuje u pacientov s COVID-19. Paradoxne si tak tí, ktorí očkovanie odmietnu pre strach z trombózy, riziko jej vzniku výrazne zvyšujú,“ upozorňuje odborník.