Známy infektológ varuje! Asi nás čaká ďalší lockdown! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Známy infektológ varuje! Asi nás čaká ďalší lockdown!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Známy slovenský infektológ Peter Sabaka varuje na sociálnej sieti, že môže prísť ďalší lockdown v súvislosti s agresívnejším delta vírusom „S nástupom Delta variantu sa objavili pochybnosti o účinnosti vakcí. Asi máte predstavu kto ich širi. Čo ale hovoria dôkazy z Public Health England a Public Health Scotland publikované v Lancete?“ píše Sabaka.

Zo štúdií vyplýva, že ochrana pred symptomatickou nákazou po druhej dávke: Pfizer je na úrovni 88%, v prípade vakcíny AstraZeneca je to 70 %. Ochrana pred akoukoľvek aj bezpríznakovou infekciou je v prípade vakcíny Pfizer na úrovni 80 % a u AstraZenecy 60 %.

„Čo z toho vyplýva? Vyplýva z toho to, že očkovanie je stále tá najúčinnejšia ochrana pred epidémiou delta variantom. Prečo teda Británia zažíva tretiu vlnu? Málo zaočkovaných a hlavne málo zaočkovaných dvoma dávkami, keďže očkovanie jednou dávkou chráni len asi na 30%. Prečo v Británii obcas zomrie na COVID aj niekto očkovaný? To je jednoduché, očkovaní sú skoro všetci rizikoví pacienti a medzi nimi sa nájdu aj takí s mimoriadne slabou imunitou napr. po transplantácii alebo užívajúci imunosupresíva a tam očkovanie nemusí fungovať. Znamená to ale že očkovanie nefunguje? Rozhodne nie. Príde k nám Delta variant? Jednoznačne, pretože je infekčnejší a má selekčnú výhodu. Dostal sa sem aj menej infekčný Alfa variant a to v čase lockdownu.Budeme na tom lepšie ako UK keď k nám príde Delta? No to závisí najme od nás, ale s naším záujmom o očkovanie to vidím dosť pesimisticky. Čaká nás pre to ďalší lockdown? Asi áno. Ale bolo by skvelé ak by sme sa tomu vyhli práve očkovaním.“ píše ďalej.