Zlá strava zabíja viac ľudí, ako fajčenie cigariet - MAGAZÍN 1
Zaujímavosti

Zlá strava zabíja viac ľudí, ako fajčenie cigariet

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Len v roku 2017 zomrelo kvôli nezdravej výžive takmer jedenásť miliónov ľudí, čo zodpovedá pätine všetkých úmrtí vo svete. Naproti tomu na následky fajčenia zomrelo predvlani osem miliónov ľudí a vysoký tlak si vyžiadal vyše desať miliónov životov. Tvrdí to štúdia v odbornom časopise The Lancet.

“Výskum potvrdzuje to, čo si myslíme už dávno: zlá strava je zodpovedná za viac úmrtí ako ktorýkoľvek iný rizikový faktor,” povedal Christopher Murray, jeden z autorov štúdie a riaditeľ ústavu pre zdravotnú štatistiku pre University of Washington.

K rizikovým faktorom patrí okrem iného. Vysoký krvný tlak alebo fajčenie.

Konkrétne dôvody pre nevhodnosť stravy sa líšia podľa oblastí. V Číne, Japonsku a Thajsku je problémom príliš vysoká konzumácia soli. V Indii, Brazílii, Rusku, ale aj Nemecku a Spojených štátoch považujú autori štúdie za hlavné riziko nedostatok celozrnného pečiva.

Vo väčšine krajín sveta konzumujú ľudia príliš veľa “zlých” potravín, ako sú sladké nápoje, červené mäso, nasýtené tuky a priemyselné požívatiny. Nízkou spotrebou celozrnného pečiva a ovocia či vysokým príjmom soli sa vraj dala vysvetliť plná polovica všetkých úmrtí na chybnú stravu. Nízka zostáva naopak konzumácia “dobrých” potravín, tj. orechov, ovocia a zeleniny. Zdravotne sa chyby vo výžive prejavujú vznikom kardiovaskulárnych ochorení, rakovinou a cukrovkou II. typu.

Najlepšie si viedol Izrael

Podľa doktora Ashkana Afshina z University of Washington ale nie je problémom ani tak samotná konzumácia “chybných” jedál, ako skôr “nízka spotreba zdravých potravín”. “Stravovacie politiky zamerané na podporu zdravého jedenie môžu byť prínosnejšie než ťaženie proti nezdravým jedlám,” povedal Afshin.

Podľa štúdie, ktorá spracováva údaje pre 195 krajín sveta, sú na tom so stravovaním najlepšie Izraelčania. Predvlani tam na ochorenie vyvolané zlou stravou zomrelo na každých sto tisíc obyvateľov len necelých 89 ľudí. Za nimi nasleduje Francúzsko (89,1 úmrtí na 100 tisíc obyvateľov), Španielsko, Andorra, Japonsko, Kórea a Švajčiarsko.

Najhoršie dopadol v tomto porovnaní Uzbekistan, kde na každých sto tisíc obyvateľov pripadlo 891,8 úmrtí spojených so zlou potravou. Zlá strava má v tejto krajine na svedomí viac ako dve pätiny všetkých úmrtí (43,7 percenta), zatiaľ čo v Izraeli len 12,4 percenta. Ku krajinám s najvyšším počtom úmrtí kvôli zlej strave patria ďalej Rusko, Ukrajina, Bielorusko, celá Stredná Ázia, Pakistan, Afganistan, Indonézia, mnohé krajiny strednej a severnej Afriky a tiež miesta konfliktov, ako je Sýria či Jemen.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *