Politika

Žena, ktorá bude radiť Čaputovej si myslí, že migráciu zvládneme a môžeme prijať tisíce utečencov

Nová prezidentka Zuzana Čaputová bude mať vo svojom tíme ľudí, ktorí si myslia, že utečencov zvládneme. Pre aktuality.sk to povedala jedna z jej radkýň Elena Gallová Krígelová.

„Nemusíme otvárať dvere a prijať všetkých ľudí, ale mali by sme priniesť racionálnu debatu o tom, koľko ľudí vieme prijať, za akých okoľnosti, ako sa o to vieme postarať, ako vieme zabezpečiť, aby sa ostatní obyvatelia nemuseli obávať, aby títo ľudia boli integrovaní a aby neboli vylúčení zo spoločnosti. Toto by malo byť predmetom diskusie a nie to, či a akým spôsobom nás títo ľudia ohrozujú.“ hovorí radkyňa prezidentky Čaputovej.

Na otázku, čo by poradila prezidentke, ak by sa jednalo o počet utečencov odpovedala, že sme schopní prijať tisíce utečencov.

„Je ťažké povedať, koľko ľudí. Vedeli by sme sa postarať o tisíce utečencov. Nemyslím si, že je to téma, pretože počet žiadateľov o azyl na Slovensku výrazne klesá a momentálne sú ich ani nie stovky.“ povedala radkyňa.

Poradkyňa prezidentky si myslí, že migráciu nie je možné zastaviť a treba ju len vedieť dobre zmenežovať. Prirovnala ju k počasiu.

Krígelová na koniec rozhovoru dodala, že ľudia v malých obciach sa nemusia báť cudzincov zo Sýrie aj keby boli nasťahovaní od ich dediny: “ Netreba sa toho obávať, lebo ak ľudia chcú, nájdu k sebe cestu.“

Zdroj: aktuality.sk

17 Replies to “Žena, ktorá bude radiť Čaputovej si myslí, že migráciu zvládneme a môžeme prijať tisíce utečencov

 1. O tejto veci by malo rozhodnúť referendum a nie nejaká radkyňa. Viac ako 50% občanov Slovenska tu nechce žiadnych imigrantov. To nech si vyhodia z hlavy.

  1. Ján
   Myslim že ich nechce ovela viac ako 50 % a opravnene .. my predsa nie sme proti tomu aby sa pomohlo chudakom utečencom ktori su v ohrozeni života ( a to su povačšine krestania o prenasledovanych moslimoch neviem ) ale aby sa nam tu nahrnulo tisice obyčajnych nasilnikov ktori si ničoho nevažia tak to teda nie !

  2. No čo ste si zvolili to máte, ja by som také monštrum ani nevolila, nech si ich zoberie do obývačky krava jedna

 2. Zvládneme? Netreba sa obávať? Ľudia s postihnutým,deti,seniori….. atď na ich liečbu zbierame štuplíky z fliaš, deti ktoré majú možnosť a nádej na uzdravenie v rôznych rehabilitačných zariadeniach,tak táto nádej častokrát zhasína vtedy,keď sa rieši finančná otázka. Sumy v tisíckach Eur, ktoré si veľakrát ľudia nemôžu dovoliť na liečbu.. (zdravotníctvo) a potom že sa zdravie nedá kúpiť a vy stále riešite ako pomôcť druhým. Nech nemusia „žobroniť o vrchnáky“ Slovákom najprv, „svojim deťom“ , tí ktorí platia dane a odvody tomuto štátu. Toto zvladnite!!!!! V tisíckach!!!!! A ľudia sa nebudú báť.. Nechápem 🙁

  1. Pani Eva plne s Vami súhlasím, navyše tu už máme neprispobilú menšinu, ktorou sú cigámi. Elena Gallová Krígelová píše “ Netreba sa toho obávať, lebo ak ľudia chcú, nájdu k sebe cestu.“ A ako je to možné že v Europe sa hladat cestu nikde nepodarilo. Krígelová Vy potrebujete poradit, ale nie na Slovensku!!

   1. Neprispôsobiví si ty …aj s tvojim debilným rasizmom. Prečo sa nepodvolíš korektnosti vo vyjadrovaní …si neprispôsobivý.

 3. o takýchto veciach prijímať iné kultúry ako slovanské a európske by sa malo rozhodovať v referende. NEVERÍÍÍM že slováci sú za prijímať utečencov. A ak sa nemýlim tak ministri atď, mate byt našimi hlasmi a nie jednat za seba ale za ludí čo vás zvolili. Áno treba utečencom pomáhat ale kto chce a v ich krajine. Nie tu. Za čo sa bili naši predkovia??? Sa v hroboch otáčaju!!! Boli tu nájazdy turcov atd… a teraz ich máme vítať ? Sa preberte pani poradkyna a nastahujte si prosím tých pár utečencov domov. Živte ich. Že sa nehanbite fuj. Naši ľudia trú biedu a iným ideme dávať??? Sa zobudte. Veľa mamičiek po materskej nemajú alebo si nevedia zohnať prácu a žijú s prídavkov na dieta. TU SA STARAJTE!!!!!!!!

 4. Do kokosa bum,ja už neviem! Zabudlo sa na porekadlo,že si máme pozametať pred vlastným prahom. Postarajte sa o vlastných ľudí a potom podajte pomoc niekomu. Som v španielsku a viem ako reagujú, však za mna rob keď chces,urobit zo seba chudáka je ľahké,škoda že to silný ľudia nevedia! Máme veľa ľudí čo pomoc potrebujú tak pomôžme a spravne silnejsi štát. Prečo som ja musela odísť? A prečo keď je teraz silnejšie Slovensko zase chce pomôcť niekomu inému? To je ako facka do tváre,kedy prídu na rad vlastní ľudia?!

 5. Presne tak, veď to sa už neda ani čitat tie bludy a klamstva… pomahat treba tym ktori to naozaj potrebuju, utečencom ktorym naozaj ide o život a su v nebezpeči ( o prenasledovanych moslimoch neviem, zato na krestanoch sa v tych krajinach pacha genocida ) ale toto tie liberalne truby nezaujima že?

 6. To byla vážná chyba některých českých a slovenských politiků zaseknout se už na pojmu „kvóta“. To znamená předem rezignovat na kompromis. A politika bez kompromisu je politikou konfrontace, politikou válečného stavu. Češi a Slováci tak vyhlásili válku imigrantům, srdci a zdravému rozumu a za svůj čin nesou zodpovědnost a jednou možná ponesou i některé z možných následků – od ztráty přístupu k pracovní síle přes zdroj k řešení problémů vysídlených obcí až po odmítnutí pomoci v případech extrémní nouze, kdy se my sami staneme ohroženými osobami a potenciálními či aktuálními uprchlíky. Uznat potřebnost pojmu „kvóta“ znamená uznat možnost kompromisu, smysl diplomatických jednání a demokratického rozhodování, znamená to neuzavřít si předem cestu k řešení. Jsem velmi rád, že slovenská prezidentka a její kancelář dávají přednost racionálním úvahám před prázdnými, tendenčními, iracionálními, populistickými, nacionalistickými a humanismu nepřátelskými hesly typu „odmítáme kvóty“. 700 vybraných komentářů k problematice viz https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1112955362063620&set=a.1112955292063627

 7. Lidé se bojí masivní migrace, co to ale znamená „masivní“? Pokud vím, tak k nám migrují jen Slováci, Vietnamci, Číňani a Ukrajinci. (Zajímavé, že tohle nikoho nevzrušuje, třebaže je tu zjevně pár věcí v nepořádku.) Těch pár Syřanů nestojí za řeč, a už vůbec ne za to masové šílenství, které v našich médiích a na internetu vypuklo. Pojďme se bavit o možných kvótách. Česko mělo podle rozhodnutí EU do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize. To je „masový“ počet při porovnání s běžnou migrací obyvatel z těchto zemí, ale rozhodně ne z hlediska zátěže pro Česko a Slovensko -z hlediska možných vážných finančních a organizačních potíží při pomoci těmto migrantům a jejich případné asimilaci – integraci. Musíme si uvědomit, že při spravedlivém dělení migrantů na Česko či Slovensko připadá od roku 2016 (včetně) ročně (podle tří různých nezávislých výpočtů) 40 000 migrantů ze zemí Středního východu a Afriky. A je to stále ještě množství, které lze zvládnout finančně i organizačně (Některé země zvládají i příchod statisíců imigrantů ročně, Írán i milion imigrantů.). Je tu problém spíš z hlediska politického – většina Čechů a Slováků z různých důvodů (většinou ne příliš racionálních) „migranty nechce“, takže za politicky průchozí považuji nejvíce 15 až 20 tisíc migrantů ročně (a k těmto „konečným“ číslům se také nezávisle na sobě propočítalo více zdrojů). To, že za roky 2016, 2017 a 2018 ani zdaleka tuto morální kvótu neplníme, bychom měli brát jako určitou rezervu, kterou bude možná v budoucnosti nutné naplnit – a tuto kvótu považuji skutečně za svým způsobem již za hraniční a „protekční“. https://www.novinky.cz/domaci/410259-kvoty-privedou-do-ceska-deset-migrantu-z-recka.html

 8. Európska únia. Únia. Aký je význam tohoto slova?Spojenie, rovnako, jednotné…Čo? Kde? A kedy? Kohézia, jej fondy… Solidarita, kompaktnosť, súdržnosť, vyrovnanosť…. Ako? Kde? A kedy! Myslím si, že nikto sa v tej „Únií“ (európskej) touto otázkou nezaoberá, teda na úrovní parlamentu, rady, komisií europských teda unijných. Ako skoro všetko dnešné, tak aj táto agenda súčasnej europolitickej garnitúry a jej slúžiaceho mainstreamu používa permanentne dvojaký meter. Kresťanský (súcit, milosrdenstvo, spolupatričnosť… atď) prístup k migrantom to áno, ale kresťanské hodnoty (tradícia, spôsob života, vyznanie….) to nie. Bruselskí „Europapaláši“ a ich “ národní“ podporovateľia (odniekadiaľ museli prísť) uvedomte si, že unijné na Európe sú práve tieto kresťanské hodnoty, tradície a princípy. Teda nepresádzajte tropickú rastlinu do polárnych podmienok. Ak to chcete, tak iba do skleníka. Migračná politika je „mičurínskym“ rébusom. O spôsobilosti ekonomickej či hospodárskej kondicií Slovenska, sociálnej situácií tu doma a jej totálnej nekompatibilite so zvyškom záp. Európy (mzdy, dôchodky a iné sociálné vymoženosti , podvyživené školstvo a zdravotníctvo, regionálna doprava… atď.) sa popísalo už veľa. Reálne fakty a argumenty nie sú akceptované. Psí hlas do neba nedôjde. A na záver? Myslím, že vôbec primárne nejde o riešenie tejto otázky. Treba Európu rozriediť transformovať jej princípy aj keď rôznoraké? Qui bono? Odpoveď hľadajte tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *