adplus-dvertising

Zeman: „V multikulturálnom Francúzsku sa páchajú zverstvá!“

Prezident Miloš Zeman sa zišiel so svojím maďarským náprotivkom Jánosom Áderom. Na stretnutí so zástupcami tlače predniesol prejav, v ktorom hovoril o niekoľkých významných výročiach a upozornil na „zverstvá“, ktorých sa dopúšťajú niektoré krajiny EÚ.

Najskôr v prejave maďarskému prezidentovi Jánosovi Áderovi zablahoželal k jeho šesťdesiatym narodeninám, ktoré oslávil 9. mája.

Potom pripomenul 500. výročie bitky pri Moháči a situáciu, ktorá vtedy nastala porovnal s dnešnou migračnou vlnou.

„Druhé, smutné výročie je, blíži sa päťsto rokov od bitky pri Moháči, kde padol v dvadsiatich rokoch kráľ český a kráľ uhorský Ľudovít. Moja žena sa na to bojisko išla dnes pozrieť. A vtedy Osmanská ríša predstavovala akúsi invazívnu vlnu, ktorá bola zastavená až v roku 1681 v bitke pri Viedni. Odvtedy táto vlna ustupovala. Avšak v posledných rokoch nadobudla nových podôb a ja si myslím, že môžeme konštatovať istú analógiu práve s migračnou vlnou, „uviedol prezident.

Ďalej pripomenul, že tento rok ubehlo už sedem rokov od doby, kedy český prezident naposledy navštívil Maďarsko.

„Tretie, úplne zanedbateľné výročie je, že už sedem rokov český prezident nebol v Maďarsku, a pritom Maďarsko považujeme za takzvaného čestného suseda, takže som rád, že som túto chybu mohol napraviť,“ pochválil sa.

Časť svojej reči venoval „erózii európskej kultúry“ a Maďarsko označil za jej obrancu.

„Chcel by som vyjadriť svoju solidaritu s Maďarskom ako s obrancom európskej kultúry, aj keď je za tieto postoje niekedy kritizované. Povedal som pánovi prezidentovi Áderovi, že ako príklad erózie európskej kultúry uvediem Francúzsko a ich dotazník pre francúzske verejné školy. Ako možno viete, z tohto dotazníka boli vyškrtnuté slová otec a matka a nahradené rodič číslo jedna a rodič číslo dva. Ponechávam stranou, či by rodičia súperili o to, kto je číslo jedna a kto je číslo dva, ale slová otec a mama sú najkrajšie slová nie len v detskom živote, a ja preto pokladám za úplné zverstvo takéto multikultúrne experimenty bez ohľadu na to, ktorá krajina ich aplikuje, „povedal Zeman.

Na konci svojho prejavu uviedol, že súhlasí s maďarským prezidentom v otázkach ekonomickej spolupráce a zdôraznil sympatie dokonca aj v gastronomickej sfére.

„Plne potvrdzujem, čo pán prezident Áder hovoril o našej ekonomickej spolupráci. Budeme o tom ešte za účasti niektorých českých ministrov rokovať s premiérom Orbánom, ale čo je hlavné a čo som chcel vo svojom príspevku zdôrazniť, je priateľstvo a sympatie medzi našimi národmi, ktoré sa okrem iného týkajú aj kuchyne. Takže sa teším, že svoju obľúbenú polievku, to jest halászlé, dostanem dnes na obed, „dodal na záver Zeman.

Český prezident Miloš Zeman včera začal návštevu Maďarska, kde strávi tri dni. Prezident je sprevádzaný manželkou Ivanou a jeho delegáciou podnikateľov, ktorá tentoraz číta 30 osôb, ktorú povedie predseda Hospodárskej komory Vladimír Dlouhý. V delegácii sú zástupcovia predovšetkým energetiky a strojárstva, práve spolupráca v jadrovej energetike má byť aj jednou z tém pri rokovaní s Viktorom Orbánom.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.