Zdroj potvrdil, že USA útočia na ruský energetický systém - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Zdroj potvrdil, že USA útočia na ruský energetický systém

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americké tajné služby sa snažia vykonávať kybernetické útoky na riadiace systémy ruskej infraštruktúry, vyhlásil pre Sputnik zdroj vo vedení jednej z bezpečnostných agentúr Ruska.

Týmto spôsobom okomentoval informácie The New York Times z 15. júna o rastúcom počte kybernetických útokov proti Rusku.

Podľa slov zdroja tajnej služby v posledných rokoch zvyšujú svoju aktivitu a snažia sa preniknúť do systému riadenia dopravy, bankovej sféry a energetiky.

“Avšak tieto činnosti sa nám darí neutralizovať,” povedal a dodal, že podobné aktivity je možné klasifikovať, ako elementy kybernetickej vojny.

Americké noviny The News York Times predtým informovali, že americké tajné služby začali častejšie vykonávať pokusy o nainštalovaní škodlivých programov do počítačov ruských energetických systémov.

Prezident Ruskej Federácie Vladimír Putin a prezident USA Donald Trump pred pracovným stretnutím lídrov ekonomického fóra Ázijsko-pacifického hospodárskeho spoločenstva (APEC).

Donald Trump označil na Twitteri autorov článkov za “nepriateľov ľudu” a spomenul, že publikácia takýchto “nepravdivých príbehov” je “fakticky zrada štátu zo strany kedysi vážených novín”.

New York Times odpovedali, že podobné vyhlásenia na adresu novín sú nebezpečné. Ďalej vyhlásili, že vláda bola oboznámená s textom článku pred jeho vydaním.

“Ochrana štátnych zdrojov informácií sa zabezpečuje kompetentnými orgánmi. Väčšina kriticky dôležitých subjektov energetiky je pripojená k štátnemu ochrannému systému. Ruské elektrické siete majú vysoký stupeň ochrany, “vyhlásili na ruskom ministerstve energetiky.

Informácie o amerických útokoch na ruský systém zásobovania elektrickým prúdom okomentovali aj v Kremli. Tlačový hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov vyhlásil, že “strategické oblasti boli opakovane cieľom útokov za strany USA”.

“Táto informácia bola kategoricky odmietnutá (americkým prezidentom) Trumpom. Ak ale pripustíme, že to niektoré úrady robia, bez toho, aby informovali prezidenta, tak to má všetky príznaky kybernetickej vojny proti Rusku, “vyhlásil Peskov.

Tlačový hovorca prezidenta Ruska dodal, že ruské agentúry nestále pracujú na tom, aby nedopustili vznik akýchkoľvek škôd v súvislosti s útokmi.

Peskov tiež pripomenul, že to bola práve ruská strana, ktorá sa snažila organizovať medzinárodnú spoluprácu tak, aby bolo možné viesť spoločný boj proti kybernetickej kriminalite.

“Bohužiaľ naši americkí partneri tomu nikdy nevenovali pozornosť,” dodal hovorca Kremľa.

V sobotu 15. júna prichádzali informácie o tom, že americká vláda sa pokúsila nainštalovať škodlivé programy do ruského systému zásobovania elektrinou.

V nedeľu 16. júna došlo k veľkému výpadku elektrického prúdu na území Argentíny a Uruguaja. Bez elektriny po dobu niekoľkých hodín zostalo takmer 50 miliónov ľudí. Spoločnosti zaisťujúce elektrickú energiu na území týchto juhoamerických štátov vyhlásili, že žiadny výpadok podobného rozsahu nikdy predtým nezažili a vykonávajú vyšetrovanie, čo k nemu viedlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *