Zo sveta

Zaočkovaní Izraelci dostanú „zelený pas“, ktorý im umožní zúčastňovať sa podujatí či jesť v reštauráciách

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Izraelčania, ktorí sa nechajú očkovať vakcínou proti COVID-19, dostanú „zelené pasy“, ktoré im umožnia navštevovať rôzne podujatia a jesť v reštauráciách.

Ministerstvo zdravotníctva krajiny oznámilo, že občania, ktorí sa nechajú zaočkovať, budú odmenení „výnimkami voľného pohybu“, ktoré im umožnia obísť obmedzenie zavedené kvôli koronavírusu.

Zelené pasy budú vydané po tom, ako osoba dostane druhú dávku vakcíny Pfizer, ktorú Izrael plánuje začať vyrábať 27. decembra, pričom vakcínu dostane každý deň približne 60 000 ľudí.

Podľa správ sa „držitelia pasov budú môcť zúčastňovať verejných podujatí a jesť okrem iného v reštauráciách, povedal generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Chezy Levy kanálu 12.“

„Nebudú tiež musieť vstupovať do povinnej karantény po kontakte s potvrdeným pacientom alebo po návrate z červenej krajiny v zahraničí. Cestujúci tiež nebudú musieť pred odchodom z krajiny povinne absolvovať test na COVID-19. „

Vytvorenie zeleného pasu otvára otázku, čo sa stane s tými, ktorí si odmietnu vziať vakcínu a či im bude niekedy znova umožnené žiť normálny život.

Prieskumy ukazujú, že 50-75% Izraelčanov dalo najavo, že si vakcínu nevezme, pretože majú pocit, že bola uponáhľaná, čo naznačuje, že hrozby odobratia základných slobôd by mohli byť využité k presvedčeniu väčšieho počtu ľudí.

Vojenskí činitelia tiež zvažujú, či urobiť očkovanie pre vojakov IDF povinným.

„Ak bude rozhodnutie schválené, bude to precedens, pretože očkovanie proti chrípke ani odbery krvi nie sú nariadené žiadnym oficiálnym vojenským nariadením,“ uvádza Ynet News.