Slovensko

Zákaz vychádzania už skončí možno pred Silvestrom! Na jeho predĺženie chýbajú poslanci, ktorí sú v karanténe

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na Slovensku núdzový stav technicky platí do 29.decembra. Ak ho chce vláda predĺžiť do 10. januára, tak ako sa vyhlasoval lockdown, musí tak urobiť v skrátenom legislatívnom konaní do stredy.

Od 21.decembra na Slovensku platí vianočný lockdown, zavrelo sa skoro všetko okrem potravín a drogérie. Okrem toho na území celej krajiny platí aj zákaz vychádzania. Ten môžu občania porušiť len v prípade, že cestujú do práce, na nákup či do prírody. Ako však píše Denník N, hrozí, že počas sviatkov prestane platiť časť nariadení prijatých vládou v rámci vianočného lockdownu. Medzi nimi aj zákaz vychádzania, ktorý by mohol skončiť po 29. decembri.

Na to, aby núdzový stav platil aj naďalej, je potrebné ho predĺžiť zmenou ústavného zákona. Posledný deň, kedy môžu v skrátenom legislatívnom konaní predĺžiť poslanci nariadenie, je práve utorok 29. decembra. Aktuálne sa však nedá s istotou povedať, či to poslanci stihnú a aké nariadenia príjmu.

„Zákaz vychádzania je koncepčne pripravovaný tak, aby platil do 10. januára. Tak ako je to teraz vyhlásené, je to z technických dôvodov do polnoci 29. decembra. Ale počítame s tým, že len čo ten zákon prejde, dôjde k predĺženiu opatrení do 10. januára,“ upozornil minulý týždeň vicepremiér Štefan Holý.

Mnohí poslanci sú však aktuálne pozitívni na koronavírus (vrátane mnohých vysokých vládnych predstaviteľov) alebo v karanténe po kontakte s pozitívnymi, a preto je veľmi pravdepodobné, že vládna koalícia nebude mať dostatok hlasov na schválenie ústavného zákona. Podporiť ho musí aspoň 90 poslancov NR SR.