Slovensko

„Za toto pôjdeme do politického pekla“ vládny poslanec kritizuje vyhlášku, ktorá dovoľuje nakazeným poslancom ísť do NR SR

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Hlavný hygienik Ján Mikas vydal na rýchlo v nedeľu novú vyhlášku, ktorá umožní aj nakazeným poslancom s covidom vstúpiť do parlamentu a hlasovať, aby tak vláda dokázala predĺžiť núdzový stav.

Tento krok skritizoval poslanec vládnej koalície Miroslav Kollár zo Za Ľudí: „Robíme veľkú chybu, ničíme zvyšky dôvery v spoločnosti“ a dodal, že sa ráno nechal otestovať, aby mohol prísť do parlamentu a núdzový stav nechať predĺžiť.

Po hlasovaní sa podľa všetkého dobrovoľne odizoluje v karanténe, aj keď by tak podľa novej vyhlášky urobiť nemusel. Núdzový stav podľa vlastných slov predlžuje len kvôli udržaniu zdravotnej starostlivosti.

„Aj keď som presvedčený, že viac ako nejaký príkaz v núdzovom stave už aj dnes zdravotníkov napriek dlhodobému vyčerpaniu drží v službe stavovská česť a zodpovednosť voči pacientom,“ komentuje svoje rozhodnutie. Znovu upozornil na to, ako sa jeho kolegovia zo Za ľudí Šeliga a Valášek na jar snažili parlament pripraviť na online rokovanie, ale nestalo sa tak.

Nepáči sa mu preto, ako na hlavný hygienik menil vyhlášku na poslednú chvíľu a účelovo. „Zachraňovať životy treba, ale za to, že to robíme spôsobom, ktorý dláždi kamarátom mafiánov a dezolátom cestu naspäť, pôjdeme do (my ateisti prinajmenšom politického) pekla,“ uzavrel Kollár.