Zo sveta

WHO: Očkovanie znižuje riziko prenosu delta vírusu o asi 40%. Očkovaní preto naďalej dodržujte opatrenia

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Očkovacie látky a teda vakcíny, ktorými sa dnes očkujeme znižujú riziko prenosu v súčasnosti dominantného koronavírusového variantu delta o približne 40 percent. V stredu to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá varovala ľudí, aby neprepadli falošnej predstave o bezpečnosti, informovala agentúra AFP.

„Sme znepokojení falošným pocitom bezpečia v tom, že vakcína ukončila pandémiu a zaočkovaní ľudia nemusia dodržiavať preventívne opatrenia… Vakcíny zachraňujú životy, nezabraňujú však úplne prenosu (koronavírusu),“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros tvrdí, že údaje ukazujú, že pred príchodom variantu delta dokázali vakcíny znížiť riziko nákazy prenosu covid 19 o 60%. Potom ako sa ale rozšírila nákazlivejší delta variant, táto hodnota klesla na približne 40 percent.

Šéf WHO preto vyzval zaočkovaných ľudí, aby ďalej dodržiavali opatrenia a snažili sa vyhýbať nákaze a jej následnému šíreniu.

„Ak ste zaočkovaní, máte oveľa menšiu šancu, že sa u vás vyvinie ťažký priebeh (ochorenia COVID-19) alebo zomriete, stále sa však môžete nakaziť a šíriť nákazu ďalej,“ uviedol Tedros.

Z 845.000 sekvenovaných vzoriek medzinárodnej databázy GISAID zozbieraných za uplynulých 60 dní predstavoval až 99,8 percenta variant delta, ktorý sa pre svoju väčšiu nákazlivosť stal vo svete dominantným a takmer úplne vytlačil iné varianty.

3 Replies to “WHO: Očkovanie znižuje riziko prenosu delta vírusu o asi 40%. Očkovaní preto naďalej dodržujte opatrenia

  1. Žiadne očkovanie (a tobôž nie táto génová terapia) neznižuje riziko prenosu. To by musela zamedziť samotnému nakazeniu, a taká vakcína existuje len jedna, olovená pilulka aplikovaná napr AK47 alebo SA58 alebo niečim podobným. Ak teda vakcína nezabráni nakazeniu (akurát môže zľahčiť priebeh ochorenia), tak automaticky bude nakazený šíriteľom vírusu. Tudiž WHO klame, ako aj EMA a kdejaké ŠUKLe, až sa práši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *