Výter z nosa pri celoplošnom testovaní už budú môcť robiť aj tínedžeri

O celoplošnom testovaní hovorí premiér čo raz častejšie a prvé mestá s najväčšou mierou nákazy ho majú za sebou. Matovič by však chcel testovanie obyvateľov každý víkend po celom Slovensku. Podľa neho tak vieme efektívne znížiť krivku nákazy.

Výter z nosa už po novom však budú môcť robiť aj stredoškoláci. Vláda totiž schválila návrh novely, ktorá dovoľuje aby diagnostický výter mohli urobiť žiaci aj samostatne bez dohľadu zdravotníkov, informuje portál ERerport.sk

Zatiaľ mohli študenti robiť výter z nosa pri antigénových testoch len pod prísnym dohľadom skúseného doktora. Poslanci však schválili, že pri najbližšom testovaní budú môcť tento úkon robiť aj samostatne.

“Novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti sa rozširuje možnosť výkonu diagnostického testu aj žiakom tretieho alebo štvrtého ročníka študijného odboru zdravotnícky asistent,” stojí v dôvodovej správe materiálu. Vo finálnej podobe však poslanci schválili zmenu s doplnením, že mladí zdravotníci musia mať nad 18 rokov. Novinku presadili v rámci balíka legislatívnych opatrení súvisiacich s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, ktorý do parlamentu na mimoriadnu schôdzu predložila vláda. Právnu úpravu podporilo 79 z 89 prítomných členov Národnej rady.

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353