Spoločnosť

Vyťažia nám Austrálčania zlato za 20 miliónov eur? Slovensko má z toho dostať len smiešnych 8 tisíc

Ťažobná spoločnosť MetalsTech uzavrela predbežnú zmluvu na kúpu projektu ťažby zlata na strednom Slovensku. Ide o lokalitu, ktorá má na naše pomery rekordné zásoby. Štátna pokladnica pritom za vydolované zlato dostáva iba smiešne sumy, informuje portál Denník S.

Podla portálu má austrálska spoločnosť MetalsTech v prípade úspešného dokončenia nákupu od spoločnosti Arc Minerals (ktorá od projektu odstúpila) získať akcie jej slovenskej firmy Ortaca za zhruba 460-tisíc eur.

Podľa informácii má teraz nový záujemca MetalsTech jeden a pol mesiaca na dokončenie technickej, právnej i finančnej kontroly projektu. Firma tiež upozornila, že predošlému záujemcovi zabránil v pokračovaní podnikania zákaz používania kyanidu na území SR spred piatich rokov.

Ťažba cenného kovu by sa mala podľa plánu uskutočňovať v banskej lokalite Šturec pri Kremnici. Ťažba zlata na tomto mieste sa začala už v 8. storočí. Historická produkcia predstavovala 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 ​​milióna uncí striebra (zhruba 208,3 tony).

Už v lete strana SaS upozornila na to, že Slovensko inkasuje na poplatkoch za ťažbu zlata de facto smiešne sumy. Hoci je trhová cena jedného kilogramu vyše 40-tisíc eur, spoločnosti sú povinné platiť poplatok iba 16 eur.

„Zlato, čo sa na Slovensku vyťaží má hodnotu 20 miliónov eur. SR za to dostáva 8-tisíc. to znamená, za každý jeden kilogram zlata dostane SR 16 eur. Toto je podľa nás naozaj do neba volajúce,“  uviedol Karol Galek z SaS.

Pri ročnom objeme vyťaženého zlata, ktorý predstavuje približne pol tony, tak Slovensko môže prísť na poplatkoch o státisíce a na samotnej surovine o milióny eur.

zdroj: denniks.sk

6 Replies to “Vyťažia nám Austrálčania zlato za 20 miliónov eur? Slovensko má z toho dostať len smiešnych 8 tisíc

  1. Ja tam pojdem kopat a tiez im dam 16 eur a ostatne si necham. Slovaci to je nasa zem. Kto roxhoduje o takychto somarinach za nas a bez nas?

  2. To je už priveľa ?! … Zažalovať a tvrdá basa tomu, kto túto zlodejinu dohodol s touto zahraničnou firmou ! … Kto sa ide na tomto zase nabaliť na úkor občanov SR ?!! … Tu už naozaj neplatí nijaký zákon a právo !!! …Ľudia nedovoľme rozkrádať nerastné bohatstvo Slovenska – je to majetok všetkých občanov SR !!! … Rýchlo spísať a dať na net petíciu a podpisovať a podpisovať !

  3. Podla portálu má austrálska spoločnosť MetalsTech v prípade úspešného dokončenia nákupu od spoločnosti Arc Minerals (ktorá od projektu odstúpila) získať akcie jej slovenskej firmy Ortaca za zhruba 460-tisíc eur.
    Tato trasakcia nemôže byť zameraná na vlastníctvo výťažku zlatej rudy nakoľko nerastné bohatstvo je vlastníctvom štátu /občanov/ v zmysle Ústavy SR.Objem platieb za vyťaženú surovinu sa musí dohodnúť zmluvme a súčsná platba ak je uvádzaná suma právdivá je 0.008 tísíciny%.To vyznieva na veľký aj korupčný podvod pri uzatváraní zmluvy, Otázkou je či mala právo slovenská firma Ortaca zo spoôočnosti Arc Minerals , predať ziskané akcie na ťažbu zlatej rudy bez vedomia štátných organov.
    Myslím si ,že z celou záležitosťou by sa mali zaoberať najvyšie zodpovedné a kontrólne otgány Tieto pripomienky sú vo forme úvahy ,nakoľko nemám k dispozícíí žiadné irelevantné podklady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *