Výpadok Facebooku ukázal, ako umelá inteligencia zaujímavo označuje aj vaše fotografie - MAGAZÍN 1
Slovensko

Výpadok Facebooku ukázal, ako umelá inteligencia zaujímavo označuje aj vaše fotografie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ak ste v stredu popoludní zavítali na nejakú populárnu sociálnu sieť, mohol vás nemilo prekvapiť výpadok, ktorý spôsobil napríklad to, že mnohé obrázky nebolo možné načítať. Išlo o siete Facebook, Whatsapp alebo Instagram.

Problémy trvali niekoľko hodín, než sa ich podarilo odstrániť. Výpadok ale ukázal jednu zaujímavú vlastnosť Facebooku a to, ako umelá inteligencia označuje vaše fotografie. Pozrel sa na to portál The Verge.

Podľa CNN výpadok spôsobila bežná údržba. Teraz by ale už sociálne siete mali fungovať v poriadku. Technický problém však odhalil jednu zaujímavosť. Algoritmy umelej inteligencie Facebooku totiž každej fotografii priraďujú svoj opis, ktorý užívateľom až doteraz zostával v tajnosti.

Ak ste si počas výpadku prezerali svoje fotografie, namiesto vašich záberov sa tam objavovali iba popisy. Text tam bol napríklad takýto (v preklade z angličtiny): Ľudia, ktorí tancujú, svadba, pes alebo mačka.

Nie je jasné, či Facebook alebo Instagram používa tieto popisy na zacielenie reklám, alebo slúži len pre ľahšie vyhľadávanie v obrázkoch. V každom prípade je ale zaujímavé, že sociálne siete o vás vedia toho viac, než si myslíte a tieto znaky sú potom s vami prepojené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *