adplus-dvertising

Vojenský americký vplyv v Poľsku bude znamenať, že Poľsko sa ocitne v strede ostrého stretu medzi USA a Ruskom

V blízkej budúcnosti môžu Spojené štáty zmeniť svoj prístup a pokračovať v posilňovaní americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku, napísal The National Interest, podľa ktorého to vyvolá ďalšie napätie.

Moskva na toto bude reagovať posilnením vojenských síl na poľských hraniciach. V dôsledku toho bude Varšava uprostred Ruska a Ameriky v stále ostrejšej konfrontácii medzi veľmocami, upozornili noviny.

Americká základňa v Poľsku by Rusko „rozzúrila“, píše sa v National Interest. Varšava však už dlhšiu dobu nabáda Washington o potrebe stálej americkej vojenskej prítomnosti na poľskom území, ktorá by bola akousi barikádou pred ruským vplyvom.

Napriek všetkým požiadavkám poľských orgánov, Amerika stále tvrdohlavo naďalej uplatňuje pružnejší prístup k obrane tejto krajiny východnej Európy. Ale čoskoro sa môžu veci zmeniť: Spojené štáty a Poľsko rokujú viac ako rok, aby uzavreli dohodu o vytvorení stálej vojenskej základne. Tento dokument, ako naznačujú poľskí úradníci, môže byť podpísaný do 1. septembra.
 
Medzitým, ako poznamenal časopis, stála prítomnosť USA v blízkosti Ruska nepochybne núti Moskvu posilniť svoju vlastnú vojenskú prítomnosť v blízkosti poľských hraníc. V dôsledku toho bude Varšava priamo v strede medzi Ruskom a Spojenými štátmi v stále ostrejšej konfrontácii medzi veľmocami.
 
V budúcom štvrťroku budú Spojené štáty s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať vo svojich plánoch na rozšírenie svojej vojenskej prítomnosti v Poľsku, čo bude zahŕňať vyslanie viac než tisícky vojakov do tejto krajiny, ako aj ich trvalé rozmiestnenie.

Aj keď Amerika nemusí vytvoriť vojenskú základňu Fort Trump, ktorú navrhla sama Varšava s tým, že Spojeným štátom za ňu zaplatia dve miliardy dolárov (mimochodom by tým porušili dohodu Ruska a NATO), zaujme pevnejšiu pozíciu v tom, že poskytne Poľsku bezpečnostnú podporu, ktorá sa stane ďalšou bariérou a provokáciou proti Rusku.

V reakcii na to môže Moskva posilniť svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti hraníc Poľska – s najväčšou pravdepodobnosťou v Bielorusku. Avšak, ako je uvedené v článku, napriek silným vojenským väzbám s Ruskom, Minsk doteraz odoláva budovaniu ruskej vojenskej základne na svojom území. Čiastočne je to spôsobené postojom bieloruského lídra Alexandra Lukašenka, ktorý sa snaží chrániť nezávislosť svojej krajiny pred mocným východným susedom.

Ale nový postoj USA v Poľsku by mohol úplne zmeniť úvahy Bieloruska

Takáto vojenská prítomnosť by bola blízko hraníc Bieloruska a predstavovala by priamejšiu hrozbu pre krajinu. Koncom roku 2018 Lukašenko varoval poľského ministra zahraničných vecí Jaceka Czaputowicze, že Bielorusko a Rusko „budú musieť reagovať“ na Varšavou navrhovanú americkú základňu a dodal, že tieto dve krajiny „budú nútené nasadiť čokoľvek“ proti Varšave a Washingtonu. Prezidentovo varovanie naznačuje, že ruská letecká základňa v Bielorusku je skutočne na stole a že Minsk je ochotný uprednostniť svoje vlastné bezpečnostné záujmy pred svojím rastúcim dosahom na Západ.

Konkurencia vo vojenskej sfére sa stáva čoraz dôležitejším aspektom eskalujúcim konfrontácie medzi Spojenými štátmi a Ruskom, konštatoval National Interest. Vznikla tak medzi Moskvou a Washingtonom mimoriadne zložitá situácia, pokiaľ ide o dohody o kontrole zbrojenia, ako je zmluva o odstránení rakiet stredného a kratšieho doletu vzdialenosti (INF) a START III. Medzitým sú ruské aj západné sily čoraz viac aktívnejšie okolo európskych hraníc: umiestňujú zbrane a častejšie organizujú rozsiahla vojenské cvičenia.

zdroj: nationalinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.