Zo sveta

Vodu káže, víno pije! Šéfka Európskej komisie išla súkromným lietadlom z Viedne do Bratislavy

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ursula von der Leyenová, ktorá horlivo vystupuje za ochranu klímy, čelí ostrej kritike. Šéfka Európskej komisie sa totiž prepravila z Viedne do Bratislavy súkromným tryskáčom, pričom vzdialenosť medzi týmito mestami predstavuje menej ako sto kilometrov.

„Za prelet zaplatili daňoví poplatníci veľa peňazí,“ uviedol v rozhovore pre denník Bild Michael Jaeger, generálny tajomník Európskej asociácie daňových poplatníkov. Dodal, že jazda tryskáčom vyšla Leyenovú draho hlavne v zmysle straty dôvery. Jej konanie označil za „ekologický hriech“.

Let, o ktorom sa jedná, sa mal uskutočniť vlani v lete. Hovorca Európskej komisie ale von der Leyenovú obhajoval s tým, že šéfka EK mala počas dvoch dní navštíviť sedem krajín.

„Alternatívy preskúmané boli, ale z hľadiska logistiky nebola iná možnosť. Predsedníčka EK mala večer rovnakým lietadlom odletieť do Rigy. Kvôli koronavírusu navyše boli isté obavy z využitia pravidelných spojení alebo vlakov,“ poznamenali v Európskej komisii.

Von der Leyenová to však poriadne schytala aj od environmentalistov, hoci sa priklonila k zelenej politike, počas svojej funkcie pravidelne používala lietadlo. Environmentalisti kričia, že sa podieľa na ekologickej katastrofe, a mala by sa zamyslieť nad svojou uhlíkovou stopou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *