Slovensko

Vodné delo na protivládnom proteste zasiahlo aj otca s trojročným chlapčekom (Video)

Protivládny protest v Bratislave 17.októbra 2020 sa nakoniec zvrhol a polícia použila proti protestujúcim vodné delá a slzotvorný plyn. Podľa odhadov bolo účastníkov niekoľko tisíc. Provokačnú skupinu tvorili futbaloví fanúšikovia, ktorí do policajtov hádzali rôzne predmety a svetlice.

Polícia teda musela zakročiť, aby obnovila verejný poriadok. „Viaceré protiprávne konania zúčastnených osôb prerušila poriadková jednotka, ktorá vytvorila kordón na prehradenie priestoru. Keďže útočníci od tohto konania opakovane neupustili poriadková jednotka použila donucovacie prostriedky a to slzotvorný plyn a špeciálnu vodnú striekačku na obnovenie verejného poriadku.“ hlási vo svojom vyjadrení Polícia.

Na proteste však neboli len radikálni protestujúci, ale aj starší ľudia, či rodiny s deťmi, ktorí čakali pokojný protest a tvorili väčšinu. V médiách hlavného prúdu sme však mohli vidieť zábery len radikálov a celý protest tak vytváral zlý dojem.

Svoje priznanie napísal na sociálnej sieti aj muž, ktorý pracuje v sektore, ktorý kvôli opatreniam vlády krachuje. Ten priznáva, že na proteste boli aj radikáli, ale tvorili menšinu, väčšinu tvorili slušní ľudia, ktorí len stáli opodiaľ a kričali heslá ako „sloboda“ či kritické heslá na vládu a premiéra. Muž opisuje, že polícia útočila na všetkých a nie len na radikálov. Bál sa a so svojou rodinou radšej utiekol. Jeho status zdieľajú stovky ľudí.

Vodné delo, ktoré použila polícia na obnovenie poriadku trafilo aj muža, ktorý držal trojročné dieťa. To utrpelo zranenie a má zlomenú ruku. Viaceré videá a fotky tento incident dosvedčujú. Otec dieťaťa bol na sociálnej sieti kritizovaný, prečo na takýto protest bral malé dieťa, no zároveň si kritiku odniesli aj policajti, ktorí mohli brať ohľad a nepoužiť vodné telo na takéto osoby.