Zo sveta

Vo Švédsku zistili, že islamské extrémistické skupiny sú financované cez štátne dotácie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Švédska bezpečnostná služba (Sapo) zistila, že peniaze daňových poplatníkov sa prostredníctvom vládnych dotácií transferujú do vreciek islamských extrémistických skupín.

Sapo odhalila, že veľké množstvo organizácií s väzbami na násilný extrémizmus vo Švédsku používa federálne a komunálne grantové systémy, ktoré podľa polície „môžu prispieť k radikalizácii, a teda k rastu extrémistického prostredia vo Švédsku“.

Bezpečnostná služba zistila, že štátnu pomoc využili všetky extrémistické skupiny, ľavicové aj pravicové. Prevádzkový riaditeľ Sapo Johan Olsson uviedol: „Práve teraz sme svedkami toho, že tento problém je najväčší v násilnom islamistickom prostredí“.

Polícia tvrdí, že jednotlivci z islamistických skupín používajú školy financované z verejných zdrojov, kultúrne združenia a nadácie ako platformy na šírenie extrémistickej ideológie vo Švédsku.

Hoci je ťažké odhadnúť, koľko verejných prostriedkov využívajú islamistické skupiny, z dôvodu nedostatočnej transparentnosti vo finančnom systéme, predpokladá sa, že toto číslo je v rozmedzí miliónov švédskych korún.

„Aby sa znížil rast extrémistických komunít, musí spoločnosť zabrániť organizáciám, ktoré prispievajú k radikalizácii, aby dostávali verejné prostriedky. Štát by nemal financovať aktivity, ktoré podkopávajú našu demokraciu a podporujú násilný extrémizmus, „hovorí Olsson.

Švédsko sa poslednou dobou potýka s veľkou vlnou bombových útokov, pričom jeden odborník uviedol, že toto množstvo bombových útokov v rozvinutom svete nemá obdobu. Niektoré odhady tvrdia, že bombové útoky sa od roku 2018 takmer zdvojnásobili. Multikultúrne švédske mesto Malmö bolo obzvlášť tvrdo zasiahnuté bombovými útokmi a prestrelkami.

Cez víkend bol zastrelený pätnásťročný chlapec pred pizzeriou v Malmö a druhý skončil v kritickom stave. Ku streľbe došlo niekoľko minút po výbuchu bomby v inej štvrti v Malmö, ktorá zničila vozidlo.

V reakcii na prudký nárast násilia vo Švédsku dánska vláda oznámila, že zavedie trvalé hraničné kontroly s cieľom zabrániť šíreniu násilia cez hranice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *