Vo Švédsku zistili, že islamské extrémistické skupiny sú financované cez štátne dotácie

Švédska bezpečnostná služba (Sapo) zistila, že peniaze daňových poplatníkov sa prostredníctvom vládnych dotácií transferujú do vreciek islamských extrémistických skupín.

Sapo odhalila, že veľké množstvo organizácií s väzbami na násilný extrémizmus vo Švédsku používa federálne a komunálne grantové systémy, ktoré podľa polície „môžu prispieť k radikalizácii, a teda k rastu extrémistického prostredia vo Švédsku“.

Bezpečnostná služba zistila, že štátnu pomoc využili všetky extrémistické skupiny, ľavicové aj pravicové. Prevádzkový riaditeľ Sapo Johan Olsson uviedol: „Práve teraz sme svedkami toho, že tento problém je najväčší v násilnom islamistickom prostredí“.

Polícia tvrdí, že jednotlivci z islamistických skupín používajú školy financované z verejných zdrojov, kultúrne združenia a nadácie ako platformy na šírenie extrémistickej ideológie vo Švédsku.

Hoci je ťažké odhadnúť, koľko verejných prostriedkov využívajú islamistické skupiny, z dôvodu nedostatočnej transparentnosti vo finančnom systéme, predpokladá sa, že toto číslo je v rozmedzí miliónov švédskych korún.

„Aby sa znížil rast extrémistických komunít, musí spoločnosť zabrániť organizáciám, ktoré prispievajú k radikalizácii, aby dostávali verejné prostriedky. Štát by nemal financovať aktivity, ktoré podkopávajú našu demokraciu a podporujú násilný extrémizmus, „hovorí Olsson.

Švédsko sa poslednou dobou potýka s veľkou vlnou bombových útokov, pričom jeden odborník uviedol, že toto množstvo bombových útokov v rozvinutom svete nemá obdobu. Niektoré odhady tvrdia, že bombové útoky sa od roku 2018 takmer zdvojnásobili. Multikultúrne švédske mesto Malmö bolo obzvlášť tvrdo zasiahnuté bombovými útokmi a prestrelkami.

Cez víkend bol zastrelený pätnásťročný chlapec pred pizzeriou v Malmö a druhý skončil v kritickom stave. Ku streľbe došlo niekoľko minút po výbuchu bomby v inej štvrti v Malmö, ktorá zničila vozidlo.

V reakcii na prudký nárast násilia vo Švédsku dánska vláda oznámila, že zavedie trvalé hraničné kontroly s cieľom zabrániť šíreniu násilia cez hranice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.