Vo Švédsku bude kandidovať islamská strana, ktorá zastupuje všetkých Švédov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Vo Švédsku bude kandidovať islamská strana, ktorá zastupuje všetkých Švédov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Novo vznikajúca strana vo Švédsku, známa ako Nuance (Nyans), ktorá oslovuje turecké a ďalšie domáce islamské komunity, sa snaží získať požadované 4 percentá hlasov potrebná pre zastúpenie vo švédskom parlamente.

Šéf Nuance Mikail Yüksel oznámil (pred svojimi 200 priaznivcami na TikToku), že strana už vyvesila predvolebné plagáty v Turecku a chystá sa kandidovať vo švédskych parlamentných voľbách v roku 2022.

Samotná Nuance nie je úplne nová strana. Pôvodne ju založil Yüksel v roku 2019 po svojom vylúčení z centristickej strany, a to kvôli spojenie s tureckým ultranacionalistickým hnutím známym ako Siví vlci. V rozhovore pre Daily Sabah politik vyhlásil, že bol donútený vystúpiť, pretože odmietol hovoriť proti Turecku a jeho autoritárskemu prezidentovi Recep Tayyip Erdoğanovi. Pred svojim vyhostením sa Yüksel stal jednotkou na kandidátke strany vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Na internetových stránkach Nuance strana tvrdí, že zastupuje všetkých Švédov bez ohľadu na ich náboženstvo. Oblasti ich kampaní sa zameriavajú na vzdelávanie, dôchodkový systém, migráciu, integráciu a náboženstva.

Súčasná vlna populizmu a xenofóbie v Európe podľa strany viedla k situácii, kedy „liberáli už nie sú liberálmi a socialisti už nie sú socialistami“. Proislamskú strana chce dať moslimom a ľuďom z Afriky status oficiálnej menšiny a tiež usiluje o štátne potrestanie islamofóbie.

Podľa kritikov však Nuance predstavuje moslimov ako monolitickú skupinu, čo je vo Švédsku ďaleko od reality. Väčšina moslimov v severskej krajine nie je ani členmi náboženských organizácií a historicky volí naprieč spektrom politických strán.

„Naším cieľom nie je urobiť zo Švédska druhé Francúzsko,“ povedal Yüksel. V zahraničnej politike je Nuance propalestinská, ale odsudzuje antisemitizmus. Na Európsku úniu pozerá pozitívne, ale odmieta prijatie eura. Magnus Norell, výskumník washingtonského inštitútu, spája Nuance s malými európskymi stranami, ktoré sa tešia preferenčnému zaobchádzaniu s tureckým vládcom Erdogan.

Pred štyrmi rokmi Yüksel v albánskej televízii odhalil svoje zámery podporiť európske strany, ktoré zdieľajú ideológie paralelné so Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP). Vtedy tiež vyhlásil, že jeho podpora politických strán na Balkáne by nemala mať vplyv na jeho domáce záujmy. Okrem politických strán podporuje tiež rôzne neziskové organizácie, vrátane imámov pôsobiacich v európskych mešitách.

Yüksel prišiel do Švédska v roku 2001 a živil sa ako umývač riadu. Počas štúdií sa zapojil do politiky a potom vstúpil do už spomínanej centristickej strany.

Vo Švédsku bola predtým vytvorená Islamská strana pod menom Jasin, ktorá usilovala o prísne dodržiavanie práva šaría. Táto strana síce politicky neuspela, ale na Nuance možno pozerať ako na druhý pokus (len s liberálnejšou fasádou). Nuance má značný potenciál uspieť, pretože v súčasnosti žije vo Švédsku vyše 800 000 moslimov (asi 8 percent populácie). Z tohto celkového počtu zhruba 50 000 pochádza z Turecka.