Vláda vymenovala Matoviča za guvernéra niekoľkých bánk - MAGAZÍN 1
Slovensko

Vláda vymenovala Matoviča za guvernéra niekoľkých bánk

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Bývalý premiér Igor Matovič, ktorý je dnes ministrom financií má ďalšie nové funkcie, ktoré dnes schválila vláda. Matovič prebral po Hegerovi štyri dôležité pozície súvisiace s ekonomikou.

Na dnešnom rokovaní vlády bol jedným z bodov aj „Návrh na odvolanie a vymenovanie zástupcov Slovenskej republiky do Rady guvernérov v medzinárodných finančných inštitúciách“. Ide o posty guvernéra Európskej banky pre obnovu a rozvoj, guvernéra Európskej investičnej banky, guvernéra v skupine Svetovej banky a guvernéra Medzinárodnej investičnej banky. Do všetkých funkcií bol vymenovaný Matovič, píše portál Plus Jeden Deň.

Tieto posty najprv zastával Eduard Heger, ktorý je dnes premiérom. „V súvislosti s vymenovaním Igora Matoviča do funkcie podpredsedu vlády a ministra financií Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. apríla 2021 je potrebné aktualizovať zastúpenie Slovenskej republiky na uvedených pozíciách,“ píše sa v predkladacej správe k uzneseniu vlády.

Portál Žurnál Plus uvádza, kde všade bude Igor Matovič guvernérom:

Európska banka pre obnovu a rozvoj (angl. European Bank for Reconstruction and Development, ďalej len „EBRD“) je medzinárodnou finančnou inštitúciou so sídlom v Londýne, Spojené kráľovstvo. Za SR bol uznesením vlády Slovenskej republiky č. 203 zo 6. apríla 2020 do funkcie guvernéra Európskej banky pre obnovu a rozvoj vymenovaný Eduard Heger, v tom čase podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky. Zástupcom (alternátom) guvernéra EBRD je guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.

Európska investičná banka (angl. European Investment Bank, ďalej len „EIB“) je medzinárodnou finančnou inštitúciou so sídlom v Luxemburgu, Luxemburské veľkovojvodstvo. Za SR bol uznesením vlády Slovenskej republiky č. 203 zo 6. apríla 2020 do funkcie guvernéra Európskej investičnej banky vymenovaný Eduard Heger, v tom čase podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky.

Skupina Svetová banka (angl. World Bank Group, ďalej len „WBG“) Sídlo skupiny Svetovej banky je vo Washingtone, D. C. Za SR bol uznesením vlády Slovenskej republiky č. 203 zo 6. apríla 2020 do funkcie guvernéra v skupine Svetovej banky vymenovaný Eduard Heger, v tom čase podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky. Zástupcom (alternátom) guvernéra v skupine Svetovej banky je Ľudovít Ódor, viceguvernér Národnej banky Slovenska.

Medzinárodná investičná banka (angl. International Investment Bank, ďalej len „IIB“) je medzinárodnou finančnou inštitúciou so sídlom v Budapešti, Maďarsko. Za SR bol uznesením vlády Slovenskej republiky č. 203 zo 6. apríla 2020 do funkcie guvernéra Medzinárodnej investičnej banky vymenovaný Eduard Heger, v tom čase podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky.