Vláda ide chrániť policajtov! Nebude sa ti páčiť ich práca a vynadáš im? Dostaneš takú pokutu, že sa ti zatočí hlava! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Vláda ide chrániť policajtov! Nebude sa ti páčiť ich práca a vynadáš im? Dostaneš takú pokutu, že sa ti zatočí hlava!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vláda sa chystá novelizovať zákon o Policajnom zbore. Ministerstvo vnútra chce cez túto novelu reagovať na „zvyšujúcu sa verbálnu agresivitu“ voči policajtom počas vykonávania ich právomocí v uliciach. Znamená to napríklad aj to, že keď niekto vynadá vulgárne policajtom, môže dostať pokutu až 500€.

Ak sa teda napríklad na protestoch nájdu ľudia, ktorým sa nebudú páčiť zákroky polície a budú im pri ich výkone vulgárne nadávať, môže dostať pokutu od 33 eur v blokovom konaní a až 500 eur v riadnom konaní. Aktuálne je návrh novely zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kde sa k jednotlivým bodom môžu vyjadriť ostatné ministerstvá.

„V súčasnosti sa verbálne útoky na verejných činiteľov prejednávajú okresnými úradmi ako priestupky voči občianskemu spolunažívaniu a rovnako ich prejednávajú aj obecné polície v blokovom konaní,“ konštatuje rezort vnútra v dôvodovej správe.