Vláda chce novým zákonom zakázať nezaočkovaným voliť? Toto na nás chystajú! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Vláda chce novým zákonom zakázať nezaočkovaným voliť? Toto na nás chystajú!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Viacero opozičných ale aj vládnych poslancov upozorňuje na nový návrh zákona, ktorý by podľa nich mohol zakázať nezaočkovaným ľuďom voliť do voľbách na Slovensku.

V návrhu zákona sa píše “Orgány verejného zdravotníctva sú na účely vyznačenia prekážky práva voliť podľa § 4 povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému bolo zákonom ustanovené obmedzenie osobne slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, a to v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb a v deň konania volieb v rozsahu:”

Bude to teda znamenať, že na základe vyhlášky hlavného hygienika zakážu nezaočkovaným voliť?

Ministerstvo vnútra reagovalo na informácie koaličného poslanca, ktorý priniesol tieto informácie a tvrdí, že novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva nemení pravidlá pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva, píšu aktuality.sk

„Z prekážok ustanovených v § 4 zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktoré boli zavedené do právneho poriadku po politických a spoločenských zmenách v roku 1989 zostala už iba prekážka, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia,” vysvetľuje Mikulcovo ministerstvo.

Zároveň dodáva, že v súvislosti s pandemickou situáciou v zákone ale absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov. A práve toto má byť predmetom novely volebného zákona.

„To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje osobitný predpis, ktorým je zákon na ochranu verejného zdravia,” konštatuje rezort vnútra.

„Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,” dodal rezort vnútra.