Vláda bude Slovákom odoberať odtlačky prstov pri vybavovaní občianskeho. Chce to EÚ - MAGAZÍN 1
Slovensko

Vláda bude Slovákom odoberať odtlačky prstov pri vybavovaní občianskeho. Chce to EÚ

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Štát sa chystá novelou zákona o občianskych preukazoch pripraviť ďalšiu novinku v podobe odtlačkov prstov pri ich vybavovaní.

„Pripravovanou novelou zákona bude občan povinný podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov a uvedené bude mať aj vplyv na doterajšiu možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu Ministerstva vnútra SR,” uvádza ministerstvo s tým, že vydanie preukazu nebude možné bez osobnej prítomnosti občana.

Preukazy by tiež podľa rezortu mali byť po novom vybavené čipmi s takzvaným dvojitým rozhraním. Navrhované opatrenia sú podľa ministerstva dôsledkom prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov. Novela by sa podľa rezortu vnútra do medzirezortného pripomienkového konania mala dostať v septembri.