Zo sveta

Vesmírne sily USA budú môcť vykonávať útočné operácie

Vesmírne sily USA (USSF) budú môcť vykonávať útočné operácie, vrátane zásahov na pozemné ciele a ciele v kyberpriestore. Vyplýva to z doktríny tohto nového druhu amerických ozbrojených síl.

Dokument s názvom Spacepower označuje vojenské operácie vo vesmíre za samostatnú oblasť boja, a nie za rozsah pôsobnosti iných druhov vojsk.

Útočné akcie sú považované za „zásadné pre dosiahnutie prevahy vo vesmíre“ a môžu byť podľa doktríny vykonávané, „ak je to opodstatnené“.

Napríklad na odpor protivníkovi, ktorý má v úmysle získať prístup do oblasti vesmíru alebo ho použiť vo svojich vlastných záujmoch.

„Útočné operácie sú zamerané na kozmické schopnosti a protikosmické obranné systémy nepriateľa, na zníženie účinnosti a smrteľnosti nepriateľských síl vo všetkých oblastiach. Útočné operácie sú zamerané na dosiahnutie prevahy a schopnosti neutralizovať nepriateľské vesmírne misie skôr, ako budú použité proti priateľským silám,“ stojí v dokumente.

Poznamenáva sa aj to, že vykonávanie útočných operácií sa neobmedzuje iba na boj s protiraketovými systémami protivníka, ale môže zahŕňať aj zásah voči „celému spektru protisatelitního potenciálu nepriateľa“. Ide o pozemné ciele a objekty v kyberpriestore.

Tiež si Vesmírne sily USA vyhradili právo na vykonávanie defenzívnych operácií, ako pasívneho, tak i aktívneho typu. Aktívne sú pritom nutné na „zničenie či zbavenie útočných prostriedkov nepriateľa schopnosti plniť úlohy“.

Prezident USA Donald Trump oznámil založenie vesmírnych jednotiek vlani v decembri pri podpísaní vojenského rozpočtu. Podľa neho je kľúčovou funkciou tejto novej šiestej zložky Ozbrojených síl USA brániť záujmy krajiny vo vesmíre – oblasti boja budúcnosti. Podľa Pentagonu kontingent vesmírnych síl má okolo 16 tisíc ľudí. Ich súčasným veliteľom je generál John Raymond.

V tohtoročnom marci Vesmírne sily USA predstavili svoj prvý ofenzívny sytém – Counter Communications System (CCS) Block 10.2, ktorý je pozemným rušičom komunikácie. Predpokladá sa, že je schopný brániť prenosu dát medzi družicami nepriateľov.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *