adplus-dvertising

Venezuelská opozícia zahájila pokus o prevrat. Guaidó má na svojej strane však len malú skupinu armády

Opozičné líder a samozvaný venezuelský prezident Juan Guaidó oznámil v utorok z leteckej základne v Caracase spustenie konečnej fázy operácie, ktorá má zvrhnúť režim doterajšieho venezuelského prezidenta Nicolasa Madura. Cez sociálnu sieť Periscope odvysielal video, na ktorom obklopený vojakmi povedal, že venezuelský ľud odštartoval definitívny koniec útlaku. Vedenie armády ale stále zostáva verné Madurovi, za ktorým stojí aj Rusko.

Pokus o prevrat začal po oslobodení aktivistov a niekdajšieho vodcu protimadurovského tábora Leopolda Lópeza z domáceho väzenia. López povedal, že ho oslobodili vojaci na Guaidov príkaz. Práve armáda a jej ochota primknúť sa na jednu, či druhú stranu, bude rozhodujúcim faktorom puču.

Či Guaido, ktorého za legitímneho prezidenta uznáva 50 krajín sveta, presvedčil aj armádne špičky, však zatiaľ známe nie je. Podľa venezuelského ministra informácií Jorge Rodrigeza vláda čelí len „malej skupine zradcov“ z radov ozbrojených zložiek, ktorí sa pokúšajú o puč.

Tomu nasvedčuje aj vyhlásenie šéfa venezuelskej armády Vladimira Padrina, ktorý na Twitteri oznámil, že velenie vojsk stále zostáva verné Madurovi. „Odmietame tento puč, ktorý sa snaží našu krajinu naplniť násilím,“ napísal, pričom opozičného vodcu označil za pseudolídra.

Guaidó s López sa naopak tvária, že podporu armády majú zaistenú. „Národné ozbrojené sily urobili správne rozhodnutie a spoliehajú na podporu venezuelského ľudu,“ vyhlásil Guaidó vo videu, predtým než vyrazil spolu s časťou armády do ulíc Caracasu. „Každý by mal vyjsť do ulíc, v mieri,“ dodal ku Guaidóvým slovám López, ktorý dostal trest za organizovanie protivládnych protestov v roku 2014.

K povstaniu proti Madurovi vyzval aj Lópezov otec, ktorý žije v Španielsku. Leopoldo López senior je sám politicky aktívny. Popri tom, že patrí k prominentným hlasom venezuelskej opozície, chce v májových voľbách získať miesto v Európskom parlamente.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani už vyjadril Guaidóovi podporu. „Dnešok predstavuje historický deň pre návrat slobody a demokracie do Venezuely, čo Európsky parlament vždy podporoval,“ povedal Tajani.

FOTO: Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.