Veľvyslankyňa Venezuely: V EÚ uznali Guaida na základe vymyslených klamstiev!

Uznanie mnohých európskych krajín Juana Guaida, ako samozvaného prezidenta Venezuely, bolo založené na ním úmyselne falošnom výklade ustanovení ústavy.

Uviedla to Claudia Salerno Calderová, veľvyslankyňa Venezuely pre Európsku úniu.

Ku koncu januára (23. 1.) sa predseda parlamentu Juan Guaidó nezákonne vyhlásil za dočasného vodcu štátu. Spojené štáty a niekoľko ďalších krajín deklarovali jeho uznanie. Rusko, Čína, Turecko a rad ďalších krajín naopak podporili Nicolasa Madura ako legitímneho prezidenta. Moskva nazvala prezidentský status Guaidó za „neexistujúce“.

„Keď Guaidó urobil tento krok, bolo to založené na nesmierne skreslenom a falošnom výklade článku ústavy, ktorý opisuje činnosti v prípade úplnej neprítomnosti prezidenta, napríklad v prípade smrti, choroby, odchodu alebo vyradenie od moci. Situácia je tu nesmierne jasná a nie je nič, čo by bolo možné inak interpretovať, „citovala veľvyslankyňu RIA Novosti.

Podľa nej ústava „opisuje dve možnosti v prípade neprítomnosti hlavy štátu – pred príchodom k moci a po príchode k moci, a tento dátum v mnohých právnych výkladoch bolo 10. januára, kedy prezident Nicolas Maduro zložil prísahu.“

„Ústava jasne hovorí, že v neprítomnosti prezidenta po prijatí prísahy, ale ani to sa nestalo, preberá okamžite moc viceprezident. Guaidó, pretože sa mu nepáčili voľby v máji, teda niekoľko mesiacov do tej doby, to vyložil 23. januára ako situáciu za neprítomnosti prezidenta. To bola prvá lož, „vysvetlila Calderová.

Po druhé, „rozhodol sa konať, ako keby 10. januára nebolo, to znamená, že vyradil májové voľby z kalendára a zložil prísahu, a tak získal“ neprítomnosť prezidenta „.

„Ale aj keby sme vychádzali z predpokladu, že by k týmto fejkom došlo, potom ústava jasne stanovuje ako tretí argument: predseda parlamentu by mal vyhlásiť voľby do 30 dní. To znamená, že dátum 23. február, mesiac po tom, čo sa Guaidó vyhlásil za hlavu na falošných základoch „, kedy ho uznali európske krajiny, Spojené štáty, Kanada, malo byť posledný dňom k vyhláseniu volieb, čo neurobil,“ poznamenala.

„Zdá sa mi, že aj po tomto dátume si dokonca aj tie európske a latinskoamerické krajiny, ktoré si mysleli, že vyhlási voľby, uvedomili, že (Guaidó) hrá inú hru. Potom začal hovoriť, že sa voľby môžu konať po deviatich mesiacoch alebo roku a nevylúčil pravdepodobnosť vojenskej invázie, zatiaľ čo koná v súlade so zástupcami Spojených štátov. Na tejto pozícii stále trvá a naďalej nalieha na ozbrojené sily, aby zvrhli prezidenta a poskytli mu základ pre prevrat, „dodala veľvyslankyňa.

Slovensko neuznalo nelegitímneho a nikým nevoleného „prezidenta“ Guaida.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.