Veľká časť slovenských lekárov vraj odmieta očkovanie a čaká na skúsenosti po troch rokoch, tvrdí Daniš - MAGAZÍN 1
Slovensko

Veľká časť slovenských lekárov vraj odmieta očkovanie a čaká na skúsenosti po troch rokoch, tvrdí Daniš

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Bývalý novinár portálu aktuality.sk Dag Daniš uvádza na sociálnej sieti informácie, kde tvrdí, že vraj veľká časť lekárov na Slovensku odmieta očkovanie novými vakcínami “Očkovanie novými GMO či mRNA vakcínami odmietla aj veľká časť lekárov. Ministerstvo nevie informovať, koľko z lekárov sa nechalo očkovať. Tento údaj vraj neeviduje. Dôvod nepoznáme (môžeme ho len tušiť).” píše vo svojom článku na postoj.sk. Oficiálne informácie však nemá.

“Keďže veľká (veľmi veľká) časť lekárov odmietla očkovanie novými typmi vakcín, zisťoval som cez ministerstvo zdravotníctva, či by to mohli spresniť. Nemohli. Odmietli. Zatĺkajú, že tieto údaje neevidujú (čo je klamstvo, evidujú to od začiatku). Tento jednostranný, manipulatívny prístup k informáciám možno prospieva očkovacej kampani. No určite neprospieva otvorenej polemike, férovej diskusii a poznaniu. Viac o tejto téme v bode 3 prehľadu týždňa.” píše Daniš v popise príspevku.

Jeho tvrdenia okamžite konfrontovali diskutujúci s tým, či vie potvrdiť svoje tvrdenia “Pán Dag Daniš mohli by ste teda vy doložiť vaše tvrdenie, že veľká časť lekárov odmieta očkovanie? V podstate má vaše tvrdenie rovnakú hodnotu dôveryhodnosti ako zatajovanie ministerstva. Ďakujem. Vy ste zaočkovaný?” pýta sa Dara.

Daniš jej odpovedá, že veľká časť lekárov sa rozhodla počkať na závery väčších výskumov a po skúsenosti po dvoch troch rokov: “správne, “veľká časť” znamená, že veľa lekárov odmietla nové GMO vakcíny a rozhodli sa počkať si na závery väčších výskumov a na skúsenosti po dvoch-troch rokoch. Mal som informáciu, že zdržanlivých lekárov je viac ako polovica. Nechcel som túto nepotvrdenú info zverejňovať, preto som ju overoval v krízovom štábe a na ministerstve. Odpovede: nie, nemôžeme vám nič potvrdiť ani spresniť… Nie je to len slovenská skúsenosť, zdržanliví sú aj lekári v zahraničí. Argument: “nechceme podstupovať experimentálne očkovanie”. Ani V USA úrady neevidujú celkovú štatistiku vakcinácie lekárov. V niektorých nemocniciach je to približne polovica, inde viac, je to rôzne.P. S. Keď mi ministerstvo ráči odpovedať na otázku, koľko lekárov je zaočkovaných proti covidu (údaje majú, len robia tajnosti), zverejním ju.” odpovedá Daniš.

Treba dodať, že nevieme čo znamená “veľká časť” doktorov a nevieme oficiálne čísla a teda môžeme len hádať. Ešte v januári 2021 však informoval renomovaný portál Los Angeles Times o tom, že až 40% zdravotníkov odmieta očkovanie.

Až 40 percent zdravotníkov v prednej línii v najľudnatejším americkom okrese Los Angeles sa odmieta nechať dať očkovať proti novému typu koronavírusu. Podobná situácia panuje aj v mnohých menších kalifornských okresoch. Rad zdravotníkov argumentuje tým, že ak doteraz covidom-19 neochoreli, vydržia bez očkovania aj naďalej. Iní majú obavy z vedľajších účinkov vakcíny alebo ich vplyvu na tehotné ženy, píše denník Los Angeles Times.