Veľká Británia odtajnila dokumenty o možnom rozpútaný tretej svetovej vojny - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Veľká Británia odtajnila dokumenty o možnom rozpútaný tretej svetovej vojny

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Britský Národný archív odtajnil časť dokumentov z obdobia studenej vojny, ktoré obsahujú eventuálne príčiny rozpútaniu nového svetového konfliktu. Ako doprovod zverejnených dokumentov predstavil archív celú expozíciu.

Britská vláda za studenej vojny šírila aj letáky, v ktorých vysvetľovala obyvateľom použitie najjednoduchších obranných prostriedkov pri jadrovom útoku. Táto expozícia bola otvorená v Národnom archíve. K videniu je napríklad typický úkryt z nábytku a pomocných prostriedkov, zásoba potravín a ďalšie veci.

V archíve sú tiež “vážnejšie” dokumenty napríklad o cvičeniach NATO Wintex-Cimex na účel nacvičenia úkonov v prípade jadrovej hrozby. Posudzuje sa scenár vpádu sovietskych vojsk do Juhoslávie. V prípade ak by začali ostreľovať britské vojenské základne sovietske vojská, mala britská premiérka Margaret Thatcherová schváliť vypustenie 29 jadrových rakiet na Sovietsky zväz.

Bol dokonca zostavený príhovor k britskému ľudu kráľovnej Alžbety II. “Nemohla som si ani na moment predstaviť, že raz budem musieť povedať svojmu národu takúto správu,” hovorí sa vo vyhlásení kráľovnej.

Zvláštnu hodnotu má väčší kus papiera, na ktorom sú uvedené rôzne percenta. V archíve má tiež názov “dokument s percentami”. Na ňom si vraj delili východnú Európu Josif Stalin a Winston Churchill. Dá sa prečítať nápis: “Rumunsko – Rusko 90%, ostatným 10%, Juhoslávia 50/50”.

Dokumenty britskej rozviedky MI5 svedčia o tom, že známy spisovateľ George Orwell zostavil na pokyn vlády zoznam ľudí sympatizujúcich s komunizmom.

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *