Zo sveta

Veliteľ iránskych revolučných gárd: „Ak sa Amerika pohne, zasiahneme ju priamo do hlavy“

Napätá hra v Perzskom zálive pokračuje. Na rastúcu americkú vojenskú prítomnosť v regióne Irán reaguje vojnovou rétorikou.

Podľa iránskych revolučných gárd totiž americké lietadlové lode predstavujú ľahký terč a nebudú váhať ich zničiť, ak USA urobí jeden jediný chybný krok.

Teherán už americkú prítomnosť v Perzskom zálive nevníma ako hrozbu, ale ako príležitosť, ako zničiť veľký počet amerických síl.

Vyplýva to z vyhlásenia veliteľa letectva iránskych revolučných gárd Amir-Aliho Hajizadeha.

„Lietadlová loď má prinajmenšom 40 až 50 lietadiel a až 6 000 vojakov. V minulosti to bola vážna hrozba (…), ale dnes sa hrozba zmenila v príležitosť, „uviedol Hajizadeh, ktorého cituje iránska agentúra ISNA.

„Zasiahneme Američanov do hlavy, ak sa pohnú,“ dodal.

Ďalší veliteľ iránskych revolučných gárd Hossein Salami sa domnieva, že Spojené štáty vedú v regióne psychologickú vojnu.

Presun a odsun ich armády v regióne sa už stal bežnou záležitosťou. Zároveň sa ale nedomnieva, že Washington použije svoje lietadlové lode, aby zaútočil na Irán. Podľa neho sú príliš zraniteľné a Irán má vhodné prostriedky, ako im vzdorovať.

Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan nariadil presun výsadkovej lode USS Arlington do regiónu a tiež rozmiestnenie systémov protiraketovej obrany Patriot.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton oznámil, že Spojené štáty posielajú do Perzského zálivu lietadlovú loď Abraham Lincoln a skupinu bombardérov.

Podľa neho ide o „jasný signál iránskemu režimu, že akýkoľvek útok na záujmy Spojených štátov, alebo ich spojencov sa stretne s rozhodným použitím sily“. Dodal ale, že USA si vojnu s Teheránom neprajú.

Iránsky duchovný Ajatolláh Júsuf Tabatabai na rozmiestnenie lietadlovej lode reagoval slovami, že v prípade vojny môže byť americká „miliardová flotila zničená jedinou raketou“.

Zdroj:
snews.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *