adplus-dvertising

Vedkyňa: Vakcína nemusí fungovať. Nevieme, čo urobí za desať rokov, očkovať sa nenechám

Vakcína nemusí fungovať. Bola vyvíjaná proti čomusi, čo sa tu už nevyskytuje, povedala v rozhovore pre Reflex mikrobiologička Soňa Peková. Podľa nej nemusí fungovať na britskú mutáciu koronavírusu, navyše nie je isté, čo urobí za päť až desať rokov. Tiež priznala, že sa očkovať nenechá. V rozhovore Peková tiež povedala, že je presvedčená, že vírusy, ktoré spôsobili druhú aj tretiu vlnu, mali iný kmeň a boli umelo modifikované. Rovnako na tom je podľa nej aj britská mutácia, píše cnn.iprima.cz

„Domnievam sa, že vakcína nemusí fungovať. Bola vyvíjaná proti čomusi, čo sa tu už nevyskytuje. Niekto síce tvrdí, že jeho vakcína bude fungovať aj na ten britský kmeň, ale ja si o tom dovolím pochybovať. A to predovšetkým na základe toho, koľko významných mutácií tento britský kmeň nesie a ako veľká heterogenita (sekvenčná rôznorodosť) medzi kmeňmi existuje. Vakcíny, ktoré už existujú, môžu mať problém s kmeňmi, ktoré tu aktuálne cirkulujú,“ varovala v Reflexu Peková.

Rozumie vraj tomu, že farmaceutické firmy dosť vykrvácali a potrebujú investíciu späť. Tiež povedala, že s geneticky modifikovanými vakcínami v tak revolučnom prevedení, ako sú vakcíny proti koronavírusu, nie sú v medicíne dostatočné skúsenosti. „Nepoznáme ich dlhodobý bezpečnostný profil. Nebála by som sa toľko okamžitých efektov, ale tých, ktoré môžu nastať za päť až desať rokov. Ak je niekomu tridsať, môže to byť riziko. Ja sa očkovať nenechám, „podotkla mikrobiologička.

Peková ešte v októbri tvrdila, že druhá vlna pandémie nepríde a do Vianoc vírus zmizne a nanajvýš zostanú len lokálne ohniská. V súčasnej dobe Peková hovorí, že mala pravdu. To, čo na jeseň aj v zime medzi nami kolovalo a koluje, sú podľa nej už iné kmene, iné vírusy, ktoré nie sú potomkami toho jarného.

„Skúsim to vysvetliť laicky, príkladom. Vezmite si psy:, Pes ‚je vírus a jednotlivé plemená, napríklad nemecká doga, čuvač či kokeršpaniel, sú, kmene‘. A tie kmene majú svoj špecifický mutačný vzorec, podľa ktorého sa spoznajú. Obrazne povedané, na jar sme tu mali miernejšieho, čuvača ‚, začiatkom jesene už ostrejšieho, kokeršpaniela‘, dnes sa šíri ešte nebezpečnejšie, doga ‚. Britská varianta, ktorá sa tu už tiež vyskytuje a my sme ju napríklad identifikovali v slanskej nemocnici, sa pozná podľa špecifických mutácií, ktoré znáša iba tento kmeň. Aj vonkajšie prejavy sú iné než u toho jarného vírusu. Častejšie sa pridružujú zdravotné komplikácie,“ opísala mikrobiologička s tým, že britský kmeň by mohol byť superostrý vlčiak.

Podľa nej každá vlna bola spôsobená iným, novým vírusom a nemajú nič dočinenia s tým jarným, ten vymizol. A britská mutácia je už štvrtým kmeňom v poradí. „Jarná kmeň bol prvý, septembrový druhý, decembrový tretí a nový, britský, je štvrtý. Ja by som to s nadsádzkou skoro nazvala, že to na jar bol SARS-CoV-2, v septembri SARS-CoV-3, v decembri až doteraz SARS-CoV-4. A britská mutácia by sa mala vymenovať SARS-CoV-5. Každá vlna sa chová klinicky trošku inak, vírus má iný genóm, iný program, podľa ktorého je napísaný, „spresnila Peková.

„Ak druhá alebo tretia vlna vznikla z tej prvej, tak by sme tie mutácie, ktoré vírus v priebehu času nabral, videli aj vo vírusoch druhej a tretej vlny. Lenže to tak nie je. Odkiaľ sa vzali, netuším „podotkla Peková. Dodala, že kmene sú si navzájom veľmi podobné. „Ale je to niečo iné. A ja neviem, kde je tá jaskyňa, z ktorej vyletujú, „upozornila mikrobiologička s tým, že vírusy sú podľa nej umelo modifikované.

„Moje posolstvo sa od jari nezmenilo: Nájdite tú jaskyňu, z ktorej to vylieta, zatvorte ju, zatvorte jej zamestnancov aj jej manažment. Mne nikto nevyhovorí, že tá mrcha či mrchy nie sú nejako umelo modifikované. Mnohí hovoria, že sa máme pripraviť na ďalšie pandémie. Panebože, v žiadnom prípade. Toto sa nesmie stať precedensom, „vyzvala Peková v rozhovore.

Zároveň dodala, že vírus sa vôbec nespráva tak, ako sa správajú prírodné izoláty. „Vymyká sa všetkému, čo sme kedy videli. Je z netopiera a je upravený, aby infikoval ľudí, „povedala Peková s tým, že si netrúfne vôbec tvrdiť, či epidémia skončí britskou mutáciou, ktorá podľa nej pravdepodobne urobí ďalšiu vlnu, lebo je hrozne infekčná. „Buďme skrátka ostražití, naďalej testujte a objektivizujme, čo sa presne v danú chvíľu deje,“ zdôraznila mikrobiologička.

zdroj: cnn.iprima.cz