Zo sveta

Vedci zistili lacný liek, ktorý už existuje a až o tretinu znižuje ťažký priebeh koronavírusu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Bežne dostupný liek, ktorý obvykle pomáha ľuďom proti úzkostiam, zaberá podľa posledného vedeckého zistenia aj na covid 19. Štúdia skúmajúca 1 500 brazílskych pacientov potvrdila, že antidepresívum s účinnou látkou fluvoxamín znižuje riziko ťažkého priebehu až o tretinu.

Je lacné, bežne dostupné a pritom dokáže zázraky. Tak hovoria o antidepresíve s účinnou látkou fluvoxamín vedci, ktorí ho skúšali v boji proti covidu. Liek znižuje podľa výsledkov ich výskumu riziko ťažkého priebehu choroby až o tretinu.

Štúdia sa zaoberala reakciou u 1 500 brazílskych pacientov. U tých z nich, ktorým bol liek podaný, významne poklesla pravdepodobnosť komplikácií a nutnosti hospitalizácie.

Fluvoxamín patrí medzi antidepresíva typu SSRI, teda selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu. Najčastejšie je používaný proti depresii a obsedantne kompulzívnej poruche. Podľa psychiatričky Angely Reiersenovej z Washingtonskej univerzity v St. Louis však môže pomáhať aj proti zápalom.

„Fluvoxamín preto tiež dokáže znižovať produkciu molekúl zvaných cytokíny, na ktoré sa zameriava infekcia SARS-CoV-2,“ uviedla jedna z autoriek spomínanej štúdie v rozhovore pre Lancet Global Health.

Reiersonová s kolegami podala 741 covidovým pacientom dvakrát denne 100 mg fluvoxamínu. Ďalších 756 dobrovoľníkov dostalo iba placebo. Z jedincov, ktorí dostali antidepresívum, ich následne kvôli covidu potrebovalo hospitalizáciu 11 percent, zatiaľ čo v druhej skupine išlo o 16 percent.

Ide o päťpercentné zníženie tzv. absolútneho rizika (pozorovanej alebo vypočítanej pravdepodobnosti výskytu daného ochorenia). Pokiaľ sa však berie do úvahy tzv. relatívne riziko (šanca ochorenia rizikovej skupiny v porovnaní so skupinou bez rizika), potom ide o zníženie o 32 percent.

Vedci pripúšťajú, že výskum ešte musí pokračovať. Zároveň však dodávajú, že pokiaľ by sa ich výsledky podarilo potvrdiť, išlo by o pozoruhodne lacnú liečbu. Veď spomínaná desaťdňová kúra stála každého pacienta iba štyri doláre.

Reiersonová zdôrazňuje, že fluvoxamín nemožno v boji proti covidu považovať za všemocný. Liek však podľa všetkého dokáže znížiť počet pacientov vyžadujúcich náročnejšiu nemocničnú starostlivosť, čo je v čase pandémie obrovské plus.

Vedci z Washingtonskej univerzity sa teraz chcú zamerať aj na výskum účinkov ďalšieho antidepresíva s účinnou látkou fluoxetín, ktoré je ešte dostupnejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *