Vedci vytvorili simuláciu jadrovej vojny medzi USA a Ruskom. Európania budú umierať prví (Video) - MAGAZÍN 1
Zaujímavosti Zo sveta

Vedci vytvorili simuláciu jadrovej vojny medzi USA a Ruskom. Európania budú umierať prví (Video)

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Americkí vedci – účastníci projektu Veda a všeobecná bezpečnosť (Science and Global Security, SGS) – na Princetonskej univerzite vyvinuli simuláciu ozbrojeného konfliktu za použitia jadrových zbraní medzi USA a Ruskom. Podľa ich scenára môže v prvých hodinách bojových akcií zahynúť a byť zranených vyše 90 miliónov ľudí.

Autor simulácie Alex Glaser na YouTube a na oficiálnom webe projektu Veda a všeobecná bezpečnosť zverejnil štvorminútový video šot pod titulkom Plán A, v ktorom je ukázaný model jadrovej konfrontácie medzi USA a Ruskom.

Podľa scenára začína konflikt použitím konvenčných zbraní, potom ale podniká Rusko preventívny jadrový útok na pohraničné územie Nemecka a Poľska, aby zadržalo sily USA a NATO v Európe. Potom NATO zasadzuje odvetný úder na Kaliningradskú oblasť. Podľa navrhovaného scenára v dôsledku toho prerastá konflikt do taktickej jadrovej vojny na území Európy, potom sa rozširuje aj na území USA a Ruska.

“SGS vyvinula simuláciu pravdepodobnej eskalácie vojenských akcií medzi Spojenými štátmi a Ruskom s ohľadom na realistické pozície jadrových síl, ciele a odhady počtu smrťou. Podľa výpočtov bude v prvých niekoľkých hodinách konfliktu zabitých a zranených vyše 90 miliónov ľudí, “uvádza sa na webe projektu.

Autori simulácie poukazujú na to, že projekt bol “motivovaný nutnosťou zdôrazniť potenciálne katastrofálne následky terajších plánov jadrovej vojny USA a Ruska”.

Námestník ministra zahraničia RF Sergej Rjabkov skôr vyhlásil, že nezodpovedné kroky administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa zvyšujú riziko jadrového konfliktu, Moskva na to musí reagovať. Zdôraznil, že “tieto hry s možnosťou nasadenia jadrových zbraní v konflikte nadobúdajú čoraz viac znepokojujúci až hrozivý spád”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *