Vďaka pandémii zbohatli. Z výrobcov vakcín sa stali miliardári - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Vďaka pandémii zbohatli. Z výrobcov vakcín sa stali miliardári

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Pandémia zasiahla celý svet a milióny ľudí prišli o prácu a živobytie. Niektorí sa však stali miliardármi. Ide o výrobcov vakcín proti koronavírusu a najmenej deväť z nich sa kvôli pandémii stali extrémne bohatými ľuďmi sveta.

Novými miliardármi sú napríklad riaditelia farmaceutických firiem Moderna a BioNTech, ako aj traja zakladatelia čínskej firmy na výrobu vakcín CanSino Biologics. “Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur, čo je dosť na to, aby sme zaočkovali všetkých ľudí v krajinách tretieho sveta 1,3-krát,” píše sa vo vyhlásení aliancie The People’s Vaccine.

Zrušiť patenty na vakcíny proti koronavírusu na celom svete by podľa mnohých urýchlilo výrobu vakcín, čo by pomohlo k posilneniu ich dodávok do chudobných krajín. Za ich zrušenie už vystúpili USA, francúzsky prezident Emanuel Macron, ale aj pápež František.