Vakcíny Pfizer a Moderna môžu spôsobiť zápal srdcového svalu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Vakcíny Pfizer a Moderna môžu spôsobiť zápal srdcového svalu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Európska lieková agentúra (EMA) aktualizovala informáciu o nežiaducich vedľajších účinkoch v prípade vakcín proti koronavírusu od spoločností Pfizer / BioNTech a Moderna.

V ojedinelých prípadoch môže hroziť zápal srdca. Piatková správa EMA uvádza, že vakcíny Comirnaty od firiem Pfizer / BioNTech a Spikevax od Moderny vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu spôsobiť myokarditídu (zápal srdcového svalu) a perikarditídu (zápal osrdcovníka).

V Európskej únii bolo použitých 177 miliónov dávok vakcíny Pfizer. V 145 prípadoch došlo k vzniku myokarditídy a v 138 prípadoch k perikarditíde.

Vakcínou Moderna bolo aplikovaných 20 miliónov dávok. Spomenuté nežiaduce účinky boli hlásené u 19 ľudí.

Najčastejšie sa vedľajšie účinky dostavili do 14 dní po druhej dávke u mladších dospelých mužov.

“Pravdepodobnosť výskytu týchto stavov je veľmi nízka, ale mali by ste si byť vedomí ich príznakov, aby ste v prípade ich výskytu mohli okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ktorá pomôže k uzdraveniu a zabránenie komplikáciám,” upozornil ŠÚKL.