Zo sveta

Vakcína Janssen účinkuje sotva pár mesiacov, tvrdí expert

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson je spoľahlivá iba dva mesiace, upozornil na Twitteri český imunológ a člen skupiny MeSES Zdeněk Hel. Odkazuje na článok v časopise Science, ktorý tvrdí, že po pol roku má vakcína účinnosť iba 13 percent. Ľudia očkovaní touto látkou by sa podľa neho mali nechať preočkovať najlepšie už po dvoch mesiacoch Pfizerom alebo Modernou.

„Ochranný účinok vakcíny Pfizer/BioNTech bol po 6 mesiacoch znížený na 45 percent, účinok vakcíny Janssen až na 13 percent. Pokiaľ ste boli očkovaní vakcínou od firmy Pfizer pred viac ako šiestimi mesiacmi, nechajte sa prosím očkovať posilňujúcou treťou dávkou. Pokiaľ vám bola pôvodne podaná vakcína Janssen, nechajte sa prosím preočkovať čo najskôr, najlepšie vakcínou od firiem Pfizer alebo Moderna,“ napísal na Twitter Hel a odkázal na článok v Časopise Science. Upozornil na to iDNES.cz.

Hel v tomto prípade odporúča preočkovanie dokonca už po dvoch mesiacoch. Také výsledky štúdie neprekvapili ani jeho kolegu z MeSES a člena Českej vakcinologickej spoločnosti Daniela Dražana. „K prelomovým infekciám samozrejme dochádza u všetkých očkovacích látok, ale vieme, že čím dlhšie budú ľudia po očkovaní jednou dávkou, tým väčšie je riziko toho, že získajú prelomovú infekciu. A to najmä pri takej náloži, akú máme teraz. Určite môžu byť infikovaní. Bolo by dobré, aby si doplnili očkovanie,“ odporučil vo vysielaní CNN Prima NEWS Dražan. Podľa neho by ľudia mali vedieť, že účinnosť vakcíny Janssen nie je dokonalá a že ich nemusí ochrániť.

Člen Českej vakcinologickej spoločnosti tiež povedal, že firma Johnson & Johnson mala na začiatku očkovacej kampane výhodu v tom, že ponúkala jednodávkovú vakcínu. „Bol totiž strašný tlak na to, aby bolo dostatok vakcín pre všetkých. Ale firma aj tak nakoniec ani nestačila vyrábať dostatočné množstvo, aby plnila dodávky jednou dávkou. Takže nakoniec sa z tejto výhody tak úplne výhoda nestala,“ podotkol Dražan s tým, že jednodávková vakcína bola rozumná stratégia, ale neukázala sa ako ideálna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *