Slovensko

V zákone bude, že nezaočkovaných nemusia pustiť do reštaurácii či predajní

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Aj keď sa hovorí, že očkovanie bude dobrovoľné, nezaočkovaným ľuďom sa neustále uberá na slobode. Najnovšie vláda schválila novelu zákona o o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Znamená to, že zaočkovaní ľudia budú mať zo zákona viac slobody napríklad pri vstupe do prevádzok, keďže podľa nich je riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto osobách nízke. 

„Jasná a bezrozporná možnosť zohľadnenia dobrovoľného zaočkovania sa proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení, tzn. pri povoľovaní využívania istých služieb týmto obyvateľstvom (oproti neočkovaným) skrz protipandemické opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR aj počas pandémie, musí byť upravená primárne zákonom,“ vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva v materiáli. Novela má zabezpečiť možnosť využitia tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPass) v rámci vnútroštátnych spoločenských a právnych vzťahov v súlade s ústavou. Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť reflektovať GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení.

Podľa rezortu zdravotníctva je nevyhnutné prijať v čo najkratšom čase dostupné a primerané opatrenia, ktoré zvyšujú motiváciu ľudí podstúpiť dobrovoľné očkovanie a umožnia tak sekundárne chrániť životy a zdravie obyvateľov. Dôležité je to podľa ministerstva vzhľadom na nízke percento zaočkovaných obyvateľov a matematickej a epidemiologickej istoty importu nákazlivejšieho delta variantu ochorenia COVID-19 na naše územie.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba v parlamente ostro kritizuje povinné očkovanie: