Zo sveta

V USA začali odmietať transplantáciu pre neočkovaných. Ak nemáte vakcínu, nezachránia vás

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Zdravotnícky systém v americkom štáte Colorado začal odmietať transplantáciu orgánov pacientom, ktorí sa nenechali očkovať proti koronavírusu, píše denník The Washington Post.

Pravidlá zdravotníckeho systému UCHealth sa ocitli v strede pozornosti v utorok, keď predstaviteľ tohto štátu Timothy Geithner oznámil, že jednej obyvateľke mesta Colorado Springs, ktorá nebola očkovaná proti covidu-19, bola odmietnutá transplantácia obličky.

Geithner označil toto rozhodnutie za „odporné“ a diskriminačné a ukázal list, ktorý dostala pacientka od zdravotného ústavu.

Ako bolo oznámené, minulý týždeň dostala žena uvedomenie o tom, že jej meno v zozname čakajúcich na darcovský orgán bude „zablokované“ a že má 30 dní na očkovanie. V opačnom prípade bude zo zoznamu vymazaná.

Denník nemohol príbeh tejto ženy nezaujato overiť a v UCHealth ho odmietli komentovať s odvolaním na zákonodarstvo.

Hovorca zdravotníckeho systému Dan Weaver vyhlásil, že iné transplantačné centrá v USA majú rovnakú politiku alebo na ňu prechádzajú.

Ako píše denník, rozhodnutie zdravotníkov môže byť odôvodnené veľkým nebezpečenstvom smrti v prípade nakazenia covidom-19 medzi pacientmi, ktorým boli transplantované orgány.

Podľa slov Dana Weavera úmrtnosť na covid-19 medzi pacientmi po transplantácii činí 20 až 30 percent, čo je oveľa viac ako priemerná úmrtnosť v USA. Existuje aj riziko odovzdania koronavírusu od darcu recipientov, dodal Weaver.

„Lekári musia brať do úvahy krátkodobé a dlhodobé riziká pre zdravie pacientov, keď sa rozhodujú o transplantácii orgánu,“ podotkol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *