V Taliansku posilnili právo na obranu. Ľudia môžu na zlodeja použiť aj zbraň - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V Taliansku posilnili právo na obranu. Ľudia môžu na zlodeja použiť aj zbraň

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Taliansky Senát vo štvrtok odhlasoval novelu zákona, ktorá rozširuje právo na sebeobranu. Podľa nového zákona majú súdy odteraz považovať za primerané, ak sa počas vlámania alebo napadnutia bude obeť brániť silnejšou zbraňou než útočník. Informuje portál iDnes.cz

Zmenu presadzovala vládna strana Liga, právnici. Prokurátori majú odlišný názor a tvrdia, že zákon môže byť nebezpečný. Za novelu hlasovalo 201 zákonodarcov, proti bolo iba 38.

Zákon predložil minister vnútra a predseda Ligy Matteo Salvini. Salvini sľuboval už v minuloročnej predvolebnej kampani, že definíciu práva na sebaobranu v talianskom zákonníku rozšíri po vzore Spojených štátov. Upozorňuje totiž, že by nemali byť ľudia, ktorí na útočníka v obrane použijú zbraň, v žiadnom prípade potrestaní.

Právo občanov na sebaobranu je sväté,” povedal Salvini. Jednoznačne tiež odmietol kritiku, že by sa kvôli novému zákonu Taliansko malo podobať na “divoký Západ”.

Národné združenie sudcov (ANM) tvrdí, že je tento zákon v mnohých ohľadoch protiústavný. Podľa predsedu združenia Franceska Minisciho stále plátí, že sa môže človek brániť len v čase, keď na neho páchateľ útočí čiže, keď sa nachádza v priamom ohrození. Ale nie, ak páchateľ ustupuje či uteká.

Nová novela zákona okrem iného zvyšuje tresty za vlámanie, narušenie domovej slobody a krádež. Taktiež ruší možnosť, aby človek, ktorý v sebaobrane zraní útočníka, musel platiť neskôr bolestné.

zdroj: idnes.cz


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *