V ruskej dedine vyhnali 650 Rómov. Vypálili im domy a odviezli ich preč - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V ruskej dedine vyhnali 650 Rómov. Vypálili im domy a odviezli ich preč

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Západoruská dedina Chemodanovka vyhnala stovky tamojších Rómov. Potvrdilo to vedenie dediny po tom, čo bol jeden z etnických Rusov zabitý minulý týždeň a ďalší ostal v kóme.

Viac ako 600 rómskych obyvateľov mesta odviezli autobusy do Volgogradu.
V Rusku silnie etnické napätie medzi Rusmi a Rómami. Svedčí o tom prípad z dediny Chemodanovka, odkiaľ boli rómski obyvatelia vyhostení.

“Autobusy priviezli všetkých Rómov, ktorí žili v Chemodanovke do Volgogradu, kde získali azyl. Nebolo to dobrovoľné. Teraz sa snažíme zistiť zákonnosť ich pobytu tu, “povedal miestny politik Sergej Fadeevo ruským nezávislým novinám Novaja Gazeta.

Situácia v Chemodanovke sa vyostrila minulý týždeň. Na videu, ktoré sa objavilo na internete, je vidieť, ako horia domy, v ktorých bývali rómske rodiny, a drsné bitky medzi nimi a etnickými Rusmi z dediny. Jeden z účastníkov bitky zomrel. Dôvody nie sú celkom jasné, podľa svedkov išlo o obvinenia miestnych Rómov zo sexuálneho obťažovania.

Kým Fadeevo tvrdí, že boli Rómovia z dediny vyhnaní násilím, miestni politici tvrdia, že odišli v pokoji a dobrovoľne. Miestne zastupiteľstvo navyše tvrdí, že sa problém netýka len Chemodanovky, ale aj susedné dediny Lopatka. Dohromady ide asi o 650 Rómov.

Guvernér viní USA a Západ

Incident je jeden z radu vyostrených prípadov zvyšujúceho sa etnického napätia v menších ruských mestách. Udalosti v Chemodanovke komentujú rôzni regionálni politici. Guvernér Penzenskej oblasti Ivan Belozercev napríklad obvinil Spojené štáty americké: “Amerika, Západ, vložili obrovskú sumu peňazí do prípravy tunajších ľudí … sú v každom regióne, vrátane toho nášho, a nechcú riešiť problémy, chcú destabilizovať situáciu. Šíria tú lživé správy, “povedal v nedeľu pred davom miestnych obyvateľov.

Aby miestni politici zamedzili ďalším vyostreným situáciám, zakázali v regióne predávať alkohol.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

https://www.youtube.com/watch?v=QXrgUhr8bXs

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *