V Ríme všetko nasvedčuje tomu, že sa zrúti nová vláda - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

V Ríme všetko nasvedčuje tomu, že sa zrúti nová vláda

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Tak si to nová vláda v Ríme asi nepredstavovala. Od 9. septembra z koalície Sociálnodemokratickej strany (PD) a Hnutie piatich hviezd (M5S) odchádzajú poslanci – a v parlamente sa tak drobí väčšina.

Ešte len týždeň potom, čo práca novej vlády začala, bývalý premiér Matteo Renzi oznamuje, že opúšťa svoju starú stranu, PD a vytvára vlastné hnutie. Názov projektu: “Italia Viva” (IV).

26 poslancov z prvej parlamentnej komory a 15 senátorov z druhej komory odišlo zo Sociálnodemokratickej strany (PD). Matteo Renzi vidí svoju stranu ako “progresívnu” a “feministickú”. Je to už druhé rozdelenie za dva roky: V decembri 2017 sa radikálna ľavica adoptovala pod názvom Liberi e Uguali (“Slobodný a rovní”, Leu). Dnes má 13 kresiel v poslaneckej snemovni a päť kresiel v Senáte.

Renziho odchod je úzko spätý s vnútorným bojom o moc s vodcom Sociálnodemokratickej strany (PD): Nicola Zingarettim. Je zrejmé, že Renzi nebol spokojný so svojím postom hrať druhé husle v ľavici. Skutočnosť, že jeho strana v prieskumoch teraz dosahuje iba päť percent, tak jeho ambície vrátiť sa na post predsedu vlády zatiaľ padajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *