Zo sveta

V Portugalsku majú málo zaočkovaných, ale liečia Ivermektínom. Úmrtnosť rapídne klesla. Čo za to môže?

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Portugalsko je krajina, ktorá má vyše 10-miliónov obyvateľov a ešte v januári mali za deň cez 15-tisíc nakazených koronavírusom. Dnes sa ich 7-dňový priemer pohybuje v číslach okolo 400 nakazených za deň. Čo môže za takéto rapídne zníženie nakazených?

V prvom rade určite tvrdší lockdown, ktorý v krajine začal od 22.janurára na nasledujúcich 15 dní, kedy sa výrazne sprísnili opatrenia. Zavreli sa kostoly, súdy a vynucovala sa práca z domu. Ostali otvorené výlučne obchody s potravinami. 24.januára sa však v Portugalsku konali prezidentské voľby, čo mohlo opäť zvýšiť mobilitu.

Od 30.januára sa mohlo do Portugalska len s negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín a osoba musela ísť do karantény na 14 dní.

Od polovice februára sa však začala situácia rapídne zlepšovať a počty nakazených klesajú. Slovenské veľvyslanectvo v Portugalsku na svojej stránke však informovalo, že za to môžu aj čiastočne skreslené informácie „Situácia v PT je stále kritická! V počte úmrtí na ochorenie Covid-19 je PT vo svetových štatistikách už dva týždne na 1. mieste a posledný spolu pred SK. Nemocniciam chýbajú miesta na JIS. Lockdown sa predlžuje zatiaľ do konca februára. Aktuálne zlepšenie môže skresľovať aj zníženie počtu denne vykonávaných testov.“ napísali ešte 9.februára.

Faktom však je, že v Portugalsku klesla rapídne úmrtnosť a to za posledných sedem dní v priemere na 6 úmrtí na Covid 19. Niektoré médiá a lekári v krajine to pripisujú lieku Ivermektín, ktorý vyrába aj miestna fabrika na lieky Hovione a cena lieku na mesiac je menej ako 5eur.

Očkovanie asi tiež nebude dôvodom, prečo v Portugalsku klesla krivka úmrtnosti na Covid 19. Zaočkovaných je tam len slabých 5,6% ľudí. Napríklad v takom Izraeli je úplne zaočkovaných viac ako 50% populácie a úmrtnosť majú za posledné dni podobnú.

Európska lieková agentúra ale neodporúča liek Ivermektín na liečbu koronavírusu. Agentúra preskúmala najnovšie dôkazy o použití ivermektínu na prevenciu a liečbu choroby COVID-19 a dospela k záveru, že dostupné údaje nepodporujú jeho použitie proti chorobe COVID-19 mimo dobre navrhnutých kontrolovaných klinických štúdií.