V pakistanskom parlamente žiadajú zhodiť atomovky na Izrael: Načo nám sú? Na ukazovanie? Zaútočme už! - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V pakistanskom parlamente žiadajú zhodiť atomovky na Izrael: Načo nám sú? Na ukazovanie? Zaútočme už!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Pakistanský poslanec tento týždeň počas prejavu v Národnom zhromaždení vyzval vládu k jadrovému útoku na židovský štát. Načo máme jadrové zbrane, keď ich nepoužívame, kričal, až sa zadúšal Mulan Abdul Akbar Čitráli za rečníckym pultom. Upozornil na to server organizácie MEMRI.org.

“Pýtame sa tých, čo vládnu Pakistanu, ktorí tvrdia, že vedú islamský národ. Pýtam sa ozbrojených síl, armády Pakistanu. Je vás 700 až 800 tisíc a riadite sa heslom, že je džihád cestou Alaha, prečo nevyhlásíte džihád Izraelu? “Burácal pakistanský poslanec v prejave, ktorým reagoval na súčasnú eskalácii konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy.

Konflikt poslanec žiada riešiť silou. Konkrétne nukleárnym útokom Pakistanu na Izrael. “Žiadame dnes pakistanskú vládu. Vyvinuli sme rakety s dosahom štyroch tisíc kilometrov. Máme lietadlá F-17 a máme atómové bomby. Sme siedmou najsilnejšou krajinou sveta. Pán predseda, kedy nám tieto zbrane k niečomu budú? Budeme ich ukazovať deťom ako hračky? Alebo ich schováme do múzea? ” pýtal sa poslanec a vzrušene pri tom gestikuloval.

V závere prejavu politík ortodoxnej moslimskej strany Džamaát, ktorého vystúpenie niekoľkokrát prerušil potlesk, ale sprevádzali ho aj rozpačité úsmevy, naznačil, že ak armáda nezaútočí na Izrael, je vlastne k ničomu.

“Žiadam náčelníka generálneho štábu Džavída Bajwáho. V mene Alaha. Nie je dôvod, aby sme mali armádu, jadrové zbrane a rakety, ak nezaútočíme, “uzavrel.

Pakistan je jednou z deviatich krajín sveta, o ktorých je oficiálne známe, že disponujú jadrovými zbraňami. Prvý jadrový test podnikol v roku 1998. Od tej doby sa odhodlal k ďalším piatim skúšobným odpalom. K dispozícii má podľa hrubých odhadov až 160 jadrových hlavíc.

Spomínaný lietadlo F-17 je ľahký nadzvukový útočník novej generácie, ktorý Pakistanci vyvinuli spoločne s Číňanmi.

Strana Džamaát je silne konzervatívnou moslimskou stranou, ktorá má síce minoritné zastúpenie v národnom zhromaždení, na druhej strane má však v krajine nepopierateľný spoločenský vplyv.