Spoločnosť

V osade pod Tatrami sa zabávajú týraním psov! Odrezávajú im údy a smejú sa na tom (Video)

Smutné zábery natočila reportérka Kristína Kövešová, ktorá navštívila rómsku osadu pri obci Huncovce, ktorá leží pod Tatrami.

Miestni si tu našli zábavku, ktorá tlačí slzy do očí! Týranie psov tu berú ako hru a v potoku nájdete mŕtve telo zaškrteného psa. Ďalšie psy boli v hrôzostrašnom stave. Osadníci im režú hlboké rany do tela, odrezávajú pohlavné orgány alebo nohy. Na všetkom sa dokonca radostne zabávajú s úsmevom na tvári.

Video je na YouTube nahrané len pre osoby staršie ako 18 rokov!

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

175 Replies to “V osade pod Tatrami sa zabávajú týraním psov! Odrezávajú im údy a smejú sa na tom (Video)

 1. Deti sa narodia do určitého prostredia, to čo odmalička vidia, to potom opakujú. V rodine vidia istý spôsob správania sa, prístup k ľuďom, zvieratám, mnohí rodičia si neuvedomujú, že dieťa po nich opakuje, to čo vidí robiť otca, uja, matku, tetu, pokladá za normálne, veď dospelí, starší od neho sú predsa rozumní.
  Nie som vôbec prekvapená z toho čo cigáni robia, oni sa nezmenia, pretože sa zmeniť nechcú, nie sú ochotní, to, že trápia zvieratá je u nich asi bežne, nechápem, asi sa cítia vnútorne dobre pri takej činnosti, namiesto upratovania chajdy a vykonávania niečoho pozitívneho, sa takto učia brutalite, agresivite, naivná dávno nie som, nečakám od nich nič dobré, len chcem upozorniť na to, aby po tom čo ich prestane baviť tyrat zvieratá, keď sa unudia, aby nešli takto tyrat ľudí- starších, bezbrannych.
  Páni politici, ktorí človeka hovoriaceho pravdu, upozorňujúceho na niečo, hneď označia za rasistu, choďte medzi cigánov na návštevu, vysvetlite im, čo sa patrí a čo nie, lebo tolerancia nie je bez hraníc, pani Bihariova, Vás poslúchnu, veď keď kričali na mítingu meno politika a Vy ste im kazali kričať niečo iné „Kričte fasista“, tak posluchali Vaše povely. Keď Vás tak prijímajú, choďte im dohovoriť. Sprostý potrebuje prevýchovu.
  Máme ministerstvo životného prostredia, ochrancov zvierat, nech to začnú riešiť, je to des a hrôza.

  1. Tak pani a damy. Vazeni ludskopravni cinitelia, ombudsmani vazeny pan Polak, to je hodne poslat do Bruselu , je to vykvet , hadam sa to naucili od Slovakov, Madarov ci Rusinov? Alebo takto sa vychovavaju kandidati vied? Co maju skoly vybavene ako v Oxfiorde?????

 2. Politici sú na to, aby stanivili pravidlá a vynucovali ich. Prajem politikom, aby sa k nim ľudia správali tak zle, ako sa ľudia správajú ku zvieratám.
  Zvieratá sú živé tvory, vnímajú, cítia, majú svoju psychiku, duševné pochody, týranie znášajú veľmi zle, postihne ich to na celý život.
  Stanoviť podmienky na chov zvierat, ten kto ich nespĺňa, nesmie chovať zvieratá.
  Ľudia na dedine všeobecne, nielen cigáni, majú ku zvieratám zlý vzťah. Ak človek chová psa, tak je povinný vytvoriť mu podmienky také, aké si pes vyžaduje. Pes potrebuje pracovať, potrebuje každodennú činnosť, potrebuje vychádzky, potrebuje výchovu a nie výcvik. Výchovu v podobe každodennej činnosti spolu s majiteľom, pes potrebuje veľa zážitkov, aby veľa zažil a vedel v každej situácii, ako sa má správať. Vychovaný pes chodí s majiteľom bez vôdzky, ľudí si nevšíma, na autá dáva pozor, iného psa priateľsky pozdraví. Denne zažívam psíčkarov, ktorý vedú psa na vôdzke a všetko mu zakazujú, veľkému psovi bránia sa stretnúť s menším, lebo majú strach, nevedia, čo sa so psami stane, ak psa pustia, tak ho nevedia privolať, psi sú divý, napádajú iných… Takým ľuďom pes do ruky nepatrí.
  Kto nezvláda výchovu psa, toho jednoduchého tvora, ten zaručene nezvládne ani výchovu vlastného decka.
  U mňa pes celý život zavretý v koterci, alebo behajúci po dvore pri dome, je tiež psom týraným a rovnaký osud prajem aj ich majiteľom.

  1. Milostivá pani alebo slečna je mi to jedno sama si seres do huby Lebo najprv potrebuje výcvik potom mi to týranie tak sa rozhodni ty krava jebnutá za ďalšie šťastný keď si ho zoberiem majiteľ aj von na prechádzku plus ide na dvore má veľmi veľký výber Tak ja neviem o čom ty trpíte výcvik psa je to že aby mi nežral niečo zo zeme nejakú otravu plus psa je to aby nenapadol druhého psa tak si rozmyslite Čo dávate na ten to pojebaný článok

  2. Trepete hlúposti až za hlavu sa chytám 🤣🤣🤣🤣🤣🤣,vidím že o zvieratách a špeciálne o psoch viete veľké hovno😂😂😂😂 strašne si seriete do huby😂😂😂😂😂😂

 3. No a nech si ich berú na prevýchovu
  Polák, Bihariova, Matovič a všetci ,ktorí ich tak zastávajú a omielaju,že nesmú byť duskriminovani
  a hlavne mimovládky nech idú medzi nich žiť .Mal Mazurek pravdu keď posielal detičky vážených politikov
  medzi takéto deti do školy,nech idu
  príkladom.Mazurek vie o čom hovori
  pretože žije tam kde ich je dosť a aj
  ja viem o čom hovorím lebo ich mame na východe roztahanych po dedinách a mám ich aj v susedstve.
  Jednoducho nikdy sa nezmenia a zit
  vedľa nich je hotová katastrofa……

 4. Za toto môže stať podporuje ich v ich životnom štýle peniazmi a podobne a mnohé trestné činy v osadach sú ignorovane kompetentnými…… Úprimne ľudkovia zamyslite koľko z vás normálnych ľudí by dokázalo takto týrať zvieratá a vôbec takto žiť…. A banda mrzacikov v oblekoch ktorí sú veľmi liberálny a ľudský sa len zastávajú tychto zhovadilich ľudí a každého zdravo premyslajuceho človeka nazivaju rasistom a fasistom a neviem cim ale tak vam treba čo ste si volili aj mate užívajte v zdraví….

  1. Ked toto vidim, habim sa za nas štát! Za toto davaju soc.davky a podpory? Kde je policia? Preco v tych osadach konecne nespravi niekto poriadok? Naozaj smutne… Clovek aby sa bal vyjst na ulicu, ked toto vidi. A tie deti co tam robia? Ucia sa biologiu v sukromnej skole?

 5. Ked toto vidi., habim sa za nas štát! Za toto beru davky a podpory? Kde je policia? Preco v tych osadach konecne nespravi niekto poriadok? Naozaj smutne…

 6. Ked toto vidim, habim sa za nas štát! Za toto beru davky a podpory? Kde je policia? Preco v tych osadach konecne nespravi niekto poriadok? Naozaj smutne… Clovek aby sa bal vyjst na ulicu ked toto vidi. A tie deti co tam robia? Ucia sa biologiu v sukromnej skole?

 7. ja len nechápem, načo je ten nový zákon, že zviera už nieje vec… alebo to platí len pre nás pracujúcich bielych občanov ? v osadách majú nejaké výnimky? to si nevedia kompetentní poradiť? ako to robia v iných štátoch? či konajú trestný čin deti, zodpovedný je rodič!!! a dostanú pokuty a vysoké, aj opakované… nezaplatia? ok, no tak nedostanú dávky…

 8. Zajímalo by mě, co udělala proti tomu paní novinářka, která video natočila? Je hezké upozornit, ale já osobně bych neodešla a nechala je dělat stále to samé otřesné a kruté… Zavolat policii a v nejhorším případě bych se snažila je zachránit sama…

 9. Toto sa deje v každej osade! Takýchto a podobných príspevkov sú stovky! Ani raz som nevidela a nepočula, že by za to niekto niesol zodpovednosť. Načo máme zákon „Zviera nie je vec“? My Rómom nepomáhame začleniť sa ako sa to všade prezentuje. My ich podporujeme v tom, čo robia, a preto to tak robia aj naďalej. Pomoc začleniť sa by bola keby niesli zodpovednosť za svoje činy. Takisto keby sociálne dávky dostávali zaslúžene = napríklad čistením prírody a okolia od odpadkov. Nové príbytky nie dostať zadarmo, lebo si zdevastovali tie svoje, ale nech si ich sami postavia. Incesty = pokiaľ občanka nepodá trestné oznámenie za incest, zaniká jej právo na dávku po narodení postihnutého dieťaťa….. Atď. Toto by bola pomoc začleniť sa! My ich však len podporujeme v tom, čo robia. Tým, že dostanú všetko bez námahy zadarmo, tým, že nenesú zodpovednosť za svoje činy,……. Ak mi zajtra postavia zadarmo nový dom, tak stojí za to si svoj starý zdevastovať. Ak dostanem sociálnu dávku keď nemusím nič robiť, tak ani robiť nepôjdem. Ak sa chcem zbaviť psa, potýram ho a chladnokrvne ho zabijem, veď čo, nič sa mi nestane…

 10. Toto sa Mi veľmi zle počúva a pozerať sa na to ani nemôžem.Dokedy ešte budeme tieto surovosti znášať?Vy z vlády im leziete do zadku a z našich daní ich podporujete a oni od dobroty a nudy týrajú živé stvorenia,ale skúste niektorému rómovi len maličko ublížiť,celá osada Vás ide zabiť.Prečo nanariadite Zákon o zákaze chovania psov v osadách? Je dosť prostriedkov a organizácií na to aby tie zvieratá zobrali radšej im dali milostnú injekciu ,než by sa mali zaživa ,v bolestiach a o hlade takto trápiť.Rómsku mentalitu len ťažko zvládame,pretože už si na to takto zvykli za tie desiatky rokov.Za tzv.totality bolo dosť práce a museli pracovať aj rómovia,inak nedostali od štátu nič,a aj kvôli tým sociálnym dávkam sme v takom finančnom stave.Teraz sme veľmi humánny a bojíme sa čo na to povie EÚ.Treba nám ešte migrantov? Spravme si poriadok s tým čo tu máme.

 11. You could definitely see your enthusiasm in the article you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.|

 12. I just want to tell you that I’m very new to blogs and really enjoyed your web site. Most likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely come with amazing writings. Many thanks for sharing your web page.

 13. An additional issue is that video games can be serious as the name indicated with the most important focus on understanding rather than amusement. Although, it has an entertainment element to keep your sons or daughters engaged, just about every game is normally designed to improve a specific group of skills or curriculum, such as mathematics or research. Thanks for your write-up.

 14. whoah this blog is great i really like reading your articles. Keep up the good work! You recognize, lots of persons are looking round for this information, you can help them greatly. |

 15. You’re so cool! I do not suppose I’ve read through something like this before. So good to find another person with some genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality.

 16. Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and brilliant style and design.|

 17. Sú to hrozné činy, každý deň tu vidíme nové a nové smutné správy, každý deň viac a viac utýraných zvierat tým najbrutálnejším spôsobom, bolí ma to za tie psíky či mačičky, rada by som pomohla, no neviem ako. Tiež mám názor, že je treba začať v osadách od začiatku, teda bez práce nie sú koláče a zákony pre každého, ale to my obyčajný ľud nedosiahneme. Naša vláda zatvára oči pred realitou v osadách, nechce si špiniť ruky , však sa ich to netýka, pár mŕtvych psov hore dole, hrozné ! Je treba sa obrátiť na p. Biháriovú aj na pani prezidentku, či priamo do Bruselu, keď to na Slovensku nezvládame. To nieje problém, ktorý tu máme teraz, sú to roky čo zvieratá trpia a rómovia sa škeria ! Zákon o zákaze chovať zvieratá v osadách presadiť za každú cenu a cigáni do roboty, je tu čo upratovať a hlavne po nich.

 18. That is really attention-grabbing, You are a very professional blogger. I have joined your feed and sit up for in quest of more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks|

 19. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage continue your great writing, have a nice evening!|

 20. Another issue is that video gaming has become one of the all-time main forms of excitement for people of various age groups. Kids participate in video games, and also adults do, too. The actual XBox 360 is one of the favorite video games systems for many who love to have a lot of games available to them, and also who like to experiment with live with other people all over the world. Many thanks for sharing your notions.

 21. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice methods and we are looking to trade strategies with others, please shoot me an email if interested.|

 22. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity for your post is simply spectacular and i can assume you are knowledgeable on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to stay updated with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please continue the enjoyable work.|

 23. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 24. Hi I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb work.|

 25. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my search for something regarding this.|

 26. I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?|

 27. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 28. Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Kudos!|

 29. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I truly thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 30. With havin a whole lot content do you ever come upon any problems of plagorism or copyright
  infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like
  a variety of it is popping it throughout the web without my authorization. Do you know any methods to assist stop content from being scammed?
  I’d certainly appreciate it.

  My blog – Tovala Steam Oven Gen 2

 31. Hello! I’ve been following your blog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas! Just wanted to mention keep up the excellent job!|

 32. Hitler spravil len jedinu chybu! Mal sa viac zamerať na cigánov! Kastrovať ich za radom! Veď z toho sa až rozum zastaví! Koho môže napadnúť taká sadistycká myšlienka toto spáchať? Škoda do nich vzduch čo dýchajú! Muche som ešte v živote neublížila! No túto bandu by som bez mihnutia oka samopalom nabrala! A z týchto detí čo môže vyrásť?! Nič dobrého!

 33. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 34. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 35. I simply need to share it with you that I am new to putting up a blog and incredibly liked your report. Likely I am going to save your blog post . You definitely have fabulous article information. Value it for telling with us all of your url article

 36. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 37. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 38. Can I simply say what a relief to find someone that genuinely understands what they are talking about on the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular given that you surely possess the gift.|

 39. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a great web site.|

 40. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 41. I like the helpful info you provide on your articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more here frequently. I’m moderately sure I will be informed many new stuff proper right here! Best of luck for the next!|

 42. Hello there! This blog post could not be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!|

 43. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read through articles from other authors and practice a little something from other sites.

 44. I wanted to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post…

 45. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always exciting to read through content from other writers and practice something from their web sites. |

 46. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me lunch simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your site.

 47. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 48. certainly like your web-site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth then again I’ll certainly come back again.

 49. I seriously love your blog.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 50. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!|

 51. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 52. It’s almost extremely difficult to see well-aware women and men on this issue, nonetheless you appear like you fully understand those things you’re indicating! Thank You

 53. After exploring a few of the blog posts on your blog, I really appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know what you think.

 54. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal blog and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos!|

 55. Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 56. Hi! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 57. I simply desire to share it with you that I am new to putting up a blog and certainly liked your information. Very possible I am going to remember your blog post . You certainly have lovely article content. Acknowledge it for expressing with us your own site post

 58. I blog often and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 59. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214.

 60. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 61. Wow, awesome weblog format! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The whole glance of your website is fantastic, as neatly as the content!

 62. Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was truly informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!

 63. Hello, I do think your web site may be having browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, great website!

 64. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 65. you are really a excellent webmaster. The site loading speed is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent task in this subject!

 66. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 67. I’ve been surfing on-line more than three hours today, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the web will probably be a lot more useful than ever before.

 68. It certainly is near unattainable to find well-educated individual on this niche, fortunately you come across as like you comprehend the things you’re covering! Gratitude

 69. Excellent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent concept|

 70. My wife and i got very cheerful that Emmanuel managed to carry out his web research via the ideas he got from your weblog. It’s not at all simplistic to simply happen to be handing out information which often others have been trying to sell. So we realize we have got the website owner to give thanks to for that. Most of the illustrations you have made, the straightforward website menu, the friendships your site help create – it’s got most wonderful, and it is assisting our son and us know that that concept is interesting, and that’s highly serious. Many thanks for everything!

 71. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.|

 72. I simply want to say I am just new to blogging and actually liked you’re web page. Likely I’m want to bookmark your site . You really have good well written articles. Regards for sharing with us your webpage.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *