V Nemecku zmenia rasistický názov "cigán**ej" omáčky - MAGAZÍN 1
Slovensko

V Nemecku zmenia rasistický názov „cigán**ej“ omáčky

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Jedna z najznámejších nemeckých potravinárskych spoločností vyhlásila, že kvôli rasistickému významu svojho názvu premenuje obľúbený korenený dresing.

Potravinárska spoločnosť Knorr zmení názov svojej „Zigeunersauce,“ cigánskej omáčky na Paprika Sauce Hungarian Style, v nedeľu o tom informoval nemecký týždenník Bild am Sonntag.

„Vzhľadom na to, že „cigánsku omáčku“ možno interpretovať negatívne, rozhodli sme sa dať našej omáčke Knorr nový názov, – uviedla Unilever, medzinárodná skupina spotrebného tovaru, ktorú vlastní Knorr.

Populárna pikantná omáčka, ktorá je základom v mnohých nemeckých domácnostiach, sa počas niekoľkých týždňov objaví s novým názvom v supermarketoch po celej krajine, informoval Bild am Sonntag.

Občianske skupiny už roky volali po premenovaní značky, ale v roku 2013 to spoločnosť odmietla, uviedla nemecká tlačová agentúra dpa.

Premenovanie značky nasleduje po nedávnych medzinárodných debatách o rasizme, najmä v Spojených štátoch, kde veľké národné spoločnosti tiež premenovali tradičné značky v reakcii na obavy z rasových stereotypov.

„Zigeuner“ je hanlivý nemecký výraz pre menšinové skupiny Rómov a Sintov, ktoré po stáročia žili v mnohých európskych krajinách. Rómovia a Sinti sú v Európe stále diskriminovaní. Často žijú pod hranicou chudoby a na okraji spoločnosti bez rovnakého prístupu k vzdelaniu, pracovným miestam alebo príležitosti na vzostupnej mobilite.

Pojmy „Zigeunersauce“ sa v Nemecku používajú už viac ako 100 rokov k popisu horúcej omáčky na báze paradajok s nadrobno nasekanými kúskami papriky, cibule, octu a korenia ako je paprika. Väčšinou sa podáva s mäsom.

Obľúbené jedlo s omáčkou, ktorá sa často podáva v tradičných nemeckých reštauráciách, sa volá „Zigeunerschnitzel, čiže“ cigánsky rezeň „.Tento názov sa tiež dodnes používa na mnohých jedálnych lístkoch po celej krajine – napriek veľkej kritike.

Rómske a sintské organizácie v Nemecku už dlho poukazujú na to, že omáčka nie je ani súčasťou ich tradičnej kuchyne, a tiež roky požadujú zrušenie názvu.

Šéf Ústrednej rady nemeckých Sintov a Rómov privítal rozhodnutie spoločnosti Knorr tento termín už nepoužívať.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *