V Nemecku predpovedali krach základov svetovej ekonomiky za niekoľko dní - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V Nemecku predpovedali krach základov svetovej ekonomiky za niekoľko dní

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Odvolací orgán Svetovej obchodnej organizácie (WTO) bude v najbližších dňoch kvôli aktivitám USA nútený zastaviť činnosť, po čom “pravidlá svetového obchodu prestanú fakticky platiť”, píše nemecký časopis Der Spiegel.

Odvolací orgán WTO má sedem členov, pre fungovanie potrebuje minimálne troch. Dnes sú práve len traja a dvom 10. decembra končí druhý a posledný termín právomocí.

Na začiatku októbra eurokomisárka pre obchod Cecilie Malmströmová vydala vyhlásenie, že existuje nebezpečenstvo zastavenia činnosti Odvolacieho orgánu WTO v polovici decembra.

Túto stredu sa vinou prezidenta USA stane WTO “právne nespôsobilý”, myslí si autor príspevku v Der Spiegel. Podľa jeho názoru robí americký prezident všetko, aby ochromil činnosť tejto organizácie.

Daná predpoveď, vysvetlil novinár, je odôvodnená tým, že Washington bráni dva posledné roky voľbám nových členov odvolacieho orgánu WTO.

“S odvolacím orgánom tým bude skoncované a spolu s ním bude skoncované tiež s hlavnou kontrolnou inštanciou svetového obchodu,” myslí si autor.

Po zrušení činnosti tejto inštitúcie “sa zrúti celý systém WTO”, čo bude mať za následok zrušenie platnosti pravidiel svetového obchodu, hovorí sa v článku.

V Bruseli sa domnievajú, že Trump o to usiluje preto, že “bez WTO dúfa, že získa výhodnejšie podmienky pre USA”, tvrdí autor príspevku.

Akonáhle bude činnosť odvolacieho orgánu WTO ochromená, môže sa do svetového obchodu vrátiť “právo silnejšieho”, a preto sa Európska únia “vyzbrojuje”, píše na záver novinár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *