Zo sveta

V Nemecku chcú zariadiť „väznicu“ pre tých, ktorí porušia karanténu

Nemecká spolková krajina Sasko chce zariadiť ústav pre „nútené ubytovanie“ tých, ktorí boli opakovane pristihnutí pri porušení koronavírusovej karantény, oznámil bulvárny denník Bild.

Na tieto účely sa mieni prispôsobiť stredisko pre príjem utečencov postavené v roku 2017 v Drážďanoch. Ako napísal denník, na jar roku 2020 ministerka zdravotníctva Saska Petra Köppingová navrhla posielať narušiteľov karantény do psychiatrických nemocníc. Týchto plánov sa ale vzdali rovnako ako myšlienky o ich umiestňovaní do hotelov alebo nemocníc.

Nebolo oznámené, aké budú podmienky a cena ubytovania v novom ústave. Jeho územie bude však oplotené a bude ho strážiť polícia. Na ministerstve sociálnej ochrany denníku potvrdili plány prispôsobiť stredisko. Pritom „nútené ubytovanie“ môže hroziť ľuďom, ktorí opakovane porušili karanténu.

„Rokovania bude postupné: dôrazná výčitka, pokuta a súdne uznesenie,“ oznámili na ministerstve. Žalobu má súdu podávať ministerstvo zdravotníctva.

Podobné precedensy v Sasku zatiaľ neboli zaznamenané, úrady sa na to ale chcú pripraviť. Počet zistených prípadov nakazenia koronavírusom nového typu činí v Nemecku 2 000 958. Vyplýva to z informácií Ústavu Roberta Kocha, ktorý patrí do štruktúry Ministerstva zdravotníctva SRN a vedie štatistiku chorobnosti covidem-19 v krajine.