V Nemeckom spolkovom sneme pripomenuli, prečo Nemci musia ďakovať Rusom - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

V Nemeckom spolkovom sneme pripomenuli, prečo Nemci musia ďakovať Rusom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nemci musia byť vďační Rusom, pretože bez nich by nedošlo k zjednoteniu Nemecka. Povedal to podpredseda Nemeckého spolkového snemu (DBT) Wolfgang Kubicki v interview pre televíznu stanicu ZDF.

Politik tak okomentoval nedávne výroky v relácii Politbarometer, kde zaznelo, že vo východnom Nemecku je väčšina ľudí pre zmiernenie protiruských sankcií, zatiaľ čo v západnom je to okolo 30 percent.

Okrem toho Rusi dokázali zabrániť streľbe a vraždám počas procesu zjednocovania východného a západného Nemecka. “Preto ľudia chápu, že za to, čo sa stalo v Nemecku, musia ďakovať Rusom,” vyhlásil Kubicki a dodal, že Moskva a Berlín by mali dosiahnuť vzájomného porozumenia prostredníctvom dialógu.

Podľa jeho slov obyvatelia východnej časti krajiny viac sympatizujú s Moskvou okrem iného aj vďaka emocionálnej stránke problému.

“V tej dobe sa Nemci zoznámili s mnohými Rusmi a vytvorili si k nim vzťah. Na rozdiel od tých, ktorí bývali na západe (tí boli akosi bokom všetkého), chápali, akú škodu spôsobilo Nemecko Rusku ako počas prvej, tak aj počas druhej svetovej vojny, “povedal podpredseda Spolkového snemu.

Dodal, že teraz by Moskva a Berlín mali dosiahnuť vzájomného porozumenia.


V júli noviny Der Tagesspiegel uviedli výsledky prieskumu, podľa ktorých 72 percent obyvateľov východného Nemecka by sa chcelo zblížiť s Ruskom, zatiaľ čo v západnej časti krajiny je takýchto ľudí 54 percent. Okrem toho sa ukázalo, že východní Nemci sú viac nespokojní so sankčnou politikou voči Rusku.

K zjednoteniu Nemecka došlo 3. októbra 1990. Následkom toho NDR, ktorá patrila do socialistického tábora, a Západný Berlín sa stali súčasťou SRN.

Doteraz však obyvateľov východnej a západnej časti krajiny neoficiálne nazývajú “Ossi” a “wessy”, predovšetkým kvôli niektorým rozdielom v mentalite. V novembri tohto roku uplynie 30 rokov odo dňa pádu Berlínskeho múru, čo fakticky znamenalo zjednotenie Nemecka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *