adplus-dvertising

V Maďarsku bola ruská vakcína Sputnik V uznaná, ako najúčinnejšia proti Covidu 19

Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V je v Maďarsku považovaná za najbezpečnejšiu a najúčinnejšiu, uviedli autori tohto lieku. Ako uvádza RFPI na Twitteri, maďarská vláda, ktorá ako prvá v EÚ začala používať Sputnik V, uverejnila svoje najnovšie údaje o bezpečnosti a účinnosti piatich vakcín.

Ukázalo sa, že je to práve Sputnik V, ktorý má najlepšie výsledky z hľadiska bezpečnosti (7-32krát menej úmrtí) a účinnosti (2-7krát menej prípadov nákazy covidem). Napríklad na 100 tisíc ľudí očkovaných ruskou vakcínou je len 95 ľudí infikovaných koronavírusom a jedno úmrtie. Pre porovnanie, na každých 100 000 ľudí očkovaných AstraZenecov pripadá 700 prípadov nákazy a sedem úmrtí. V prípade Pfizer / BioNTech bolo zaznamenaných 555 infekcií na 100 000 očkovaných a 32 úmrtí.

„Maďarské údaje ukazujú, že (po použití – pozn. Red.) Sputnika V je 20-32krát menej úmrtí a 2-6 krát menej prípadov infekcie covidom-19 na 100 tisíc prípadov očkovania, než (po použití – pozn. Red.) Vakcín mRNA používaných v Maďarsku, „povedali tvorcovia Sputnika V.

Zdôraznili, že po očkovaní vakcínou Pfizer / BioNTech bolo zaznamenaných 32-krát viac úmrtí ako po použití lieku Sputnik V.

Vakcína Sputnik V už bola schválená v 60 krajinách s celkovou populáciou asi 3 miliardy ľudí. Sputnik V je na druhom mieste na svete, pokiaľ ide o počet schválení prijatých vládnymi regulačnými orgánmi. Účinnosť vakcíny je 97,6% na základe analýzy údajov 3,8 miliónov očkovaných Rusov, čo je viac ako podľa údajov predtým publikovaných lekárskym časopisom The Lancet (91,6%), Ruským fondom priamych investícií (RFPI) a Gamalejovým ústavom.