V kuracom mäse z Poľska sa objavila salmonela - MAGAZÍN 1
Zo sveta

V kuracom mäse z Poľska sa objavila salmonela

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Štátna veterinárna správa v Českej republike objavila vo vyše pol tone kuracích pŕs z Poľska baktériu salmonelu. Mäso sa dostalo podľa portálu tn.cz aj do stravovacích zariadení.

Kuracie mäso distribuovala spoločnosť ASTRA maso, s.r.o. Dostalo sa do troch reštaurácií, mäsiarstva, aj do predajne v Česku.

Mäso pochádza od poľského výrobcu DROMICO, číslo šarže je 03043 a dátum spotreby do 24.3.2019.

„Vo väčšine prípadov ide o stravovacie zariadenia, kde je možné predpokladať, že kuracie mäso bolo dostatočne tepelne spracované a riziko nákazy spotrebiteľov by malo byť minimálne,” uviedol hovorca SVS.

Salmonelóza patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia tráviaceho systému. Ochorenie vyvoláva baktéria z rodu Salmonella, ktorou sa môžeme nakaziť po konzumácii kontaminovaných potravín.

Tieto baktérie sú schopné množiť sa aj pri chladničkových teplotách. Môžu dokonca prežívať v mrazených potravinách. Baktérie salmonel sú citlivé na dlhšie pôsobenie teplôt nad 70°C.

Ochorenie začína vysokou teplotou okolo 39 °C, celkovou nevoľnosťou, kŕčmi brucha, ku ktorým sa pridružia vodnaté nazelenalé hnačkovité stolice. Chorí často potrebujú infúznu liečbu na infekčnom oddelení, pretože organizmus sa pri salmonelóze rýchlo dehydratuje. Pre starých, oslabených ľudí a malé deti môže byť ochorenie až smrteľné.

zdroj: tvnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *